- Patrik Nacher je poslanec Poslanecké sněmovny PČR a po volbách by rád změnil způsob financování veřejnoprávních médií
- Zeptali jsme se Patrika Nachera na to, jak by měla být veřejnoprávní média financována a co by změna přinesla
Obsah článku
Jak by ČT a Rozhlas financoval Patrik Nacher
O vás je známo, že nesouhlasíte se současným modelem financování veřejnoprávních médií, zejména tedy České televize…
Ano, nesouhlasím s koncepcí navrhované změny. Domnívám se, že jí nepředcházela základní debata a shoda o tom, jak by měla vypadat veřejnoprávní funkce médií v roce 2025. Poslední definice veřejnoprávního vysílání je z roku 1991, kdy neexistoval internet, sociální sítě ani komerční televize. Dnes jsou potřeby úplně jiné, a proto je nutné se o těchto věcech nejprve bavit. Teprve poté by se mělo řešit, jakou roli má hrát Česká televize a Český rozhlas a jak a z čeho to financovat.
A jak bychom to měli podle vás financovat?
Podle mě by se to mělo financovat ze státního rozpočtu prostřednictvím pevného koeficientu podílu na příjmu rozpočtu. To by zajistilo, že politici nebudou moci do financování zasahovat. Současný systém, kde polovina politiků chce poplatky zvýšit a polovina ne, vtahuje do celé věci politiku, což je nežádoucí. Potřebujeme udržitelný, spravedlivý a levný systém.

Výhody financování z rozpočtu
Můžete to rozvést?
Udržitelný, říkám, že když to bude navázané na příjem státního rozpočtu, tedy nějaké procento, koeficient z příjmu, tak je to nějaká částka, aby si to čtenáři představili, jako máte ta dvě procenta u výdajů na obranu. Tudíž všem je to jasné, kdyby do toho politici zasáhli, tak vlastně v přímém přenosu ukazují, že chtějí buď poplatky zvýšit, nebo snížit a chtějí do toho nějak ingerovat.
Druhá věc je, že to musí být spravedlivé. Mělo by to být placeno z peněz daňových poplatníků tak, jak se financují jiné věci. A proti tomu stojí dnešní stav, který je podle mě nespravedlivý, protože je to koncipováno na domácnost. Ta ale může být jednočlenná, nebo třeba pětičlenná. Takže na jedné straně seniorka, která je sama doma a stejný poplatek zaplatí velká rodina, kde žijí dva dospělí a tři děti, mají čtyři televize, v tom novém pojetí dále notebooky, mobily.
U firem je ta nespravedlnost ještě horší. Firmy se nehodnotí, respektive jejich zaměstnanci, podle toho, jestli něco sledují nebo nesledují, ale jen a pouze podle počtu zaměstnanců, bez ohledu na možnosti, které zaměstnanci mají.
A nakonec levnější správa a provoz. Když budou veřejnoprávní média financována z daní, tak se peníze vybírají v podstatě automaticky. Když se to platí jako koncesionářský poplatek, tak je s tím spojena nějaká správa, vymáhání u těch, kteří neplatí, exekuce a podobně. Ročně to nese své náklady, které se pohybují v desítkách milionů korun.
Nezávislost a transparentnost České televize
Myslíte si, že ten současný systém zajišťuje nezávislost veřejnoprávních médií?
Za mě je to nějaká floskule, kterou se brání zastánci současného modelu. Tím vlastně nepřímo, někdy dokonce přímo, nálepkují odpůrce a politické konkurenty. My chceme systém, který se jednou nastaví a od té doby nebude potřeba do toho zasahovat. Co je na tom za ohrožení nezávislosti, to upřímně nechápu.
Česká televize zveřejňuje začerněné smlouvy, přičemž dělat to nesmí, dokonce jsme o tom psali článek. Hodláte něco dělat i s tímto?
Vidíte, to je čtvrtý aspekt k té udržitelnosti, spravedlnosti a levnějšímu provozu. Dnes je to nastaveno tak, že Nejvyšší kontrolní úřad nemůže kontrolovat veřejnoprávní média. Musela by se změnit ústava, současná vláda tvrdí, že to není nejmenší problém a je na tom shoda napříč Sněmovnou. Ovšem ten zákon, který je údajně už dávno napsaný, nám ne a ne poslat. Takže to nevydrželi senátoři a senátorky a pošlou ho příští týden do Poslanecké sněmovny ze Senátu, to je čerstvá informace od Hany Kordové Marvanové. Pokud by to mohl kontrolovat NKÚ, bylo by to transparentnější a k mnoha takovým věcem by nedocházelo.
Je v tuto chvíli podle vás ČT apolitická?
U této otázky se asi zdržím komentáře, abych nebyl já sám politický vůči někomu, vůči komu bych měl být apolitický, neutrální, jinými slovy zdrženlivý. Nějaký názor na to mám, ale radši to komentovat nebudu, abych neporušil něco, co bych u jiného kritizoval.
Sledujete ČT? Teď se ptám Patrika Nachera jako diváka, nikoliv jako politika.
Sleduji zejména zpravodajství a ČT Sport. Tím trochu naznačuji, jaké jsou za mě priority a kde si myslím, že je pozice té televize neoddiskutovatelná a neotřesitelná.
Zdroj: autorský text
Obrázky: se svolením Patrika Nachera