4 aplikace, které má Apple nejlepší a konkurence na ně nestačí

ByLudvík Eckerman

28 února, 2025 ,
Apple nativní aplikaceZdroj: Midjourney
  • Apple má ve svých operačních systémech spoustu aplikací, ke kterým se nám nepovedlo najít lepší náhradu
  • Vybrali jsme ty aplikace, které nám připadají skutečně jako nejlepší. Konkurenci převyšují většinou ve více směrech a velká část jejich kouzla je v propojení v rámci ekosystému

Aplikace dobré i špatné

V každém operačním systému najdete základní sadu aplikací například pro přehrávání multimédií, práci se soubory, emaily a podobně. Stejně tak máte možnost někde sepsat třeba text nebo nahrát zvuk. Obvykle však tyto aplikace nejsou ničím výjimečné. Pomiňme teď bloatware, ale například Průzkumník ve Windows je už po dekády něco, co je asi nejhorší možnost, jak spravovat své soubory. Jak je na tom Apple a proč některé appky v macOS a iOS používáme opravdu rádi?

Mail

Zkoušeli jsme leccos. Dali jsme si takové kolečko od klasického Outlooku, který má chaotické nastavení a podivnou logiku, přes eM Client (ten se blížil naší představě mailového klienta snad nejvíc), až po Thunderbird. Kolečko jsme však zakončili zpátky z nativní aplikace Mail. Proč?

Předně je to skvělá aplikace dokonale integrovaná napříč všemi zařízeními. Hodně užitečné jsou ale i bezpečnostní funkce, například možnost vytvořit si náhradní identitu pomocí funkce Skrýt můj e-mail. Zvykli jsme si i na různobarevné značky u emailů, které pomáhají s orientací ve schránce, ale třeba i jednoduché odhlášení odběru emailů (spamu) pomocí jednoho tlačítka. Mail vlastně neumí nic, co by neuměli někteří konkurenti, on to jenom dělá jinak, intuitivněji a rychleji.

Poznámky

Kdo se na Poznámky podívá poprvé, řekne si, že je to jenom obyčejný software na sepisování třeba zápisků při přednáškách ve škole. Jenže při hlubším zkoumání člověk přijde na to, že aplikace je neskutečně promakaná. Geniální jsou dynamické složky, které umožňují třídit různé poznámky podle značek a jedna tak může být třeba v pěti složkách.

Skvěle fungují Poznámky ve spojení MacBook + iPhone. Na MacBooku si děláte zápisky a jakmile chcete něco vyfotit, stačí otevřít stejnou poznámku na iPhonu a pořídit do ní fotku. Ta se během okamžiku objeví i v MacBooku. Ano, opět nic nového pod sluncem, ale to, jak celá aplikace funguje napříč ekosystémem z ní dělá geniální nástroj pro spoustu různých využití.

Fotky

Tady se musíme pozastavit u jedné funkce, kterou nemá nikdo tak dotaženou jako Apple. I Fotky Google zvládají to samé tak asi z jedné desetiny. Na mysli máme vyhledávání v obrázcích, a to textové. Fotky skutečně velmi dobře hledají cokoliv co napíšete do vyhledávání.

Zkuste třeba „eur“ a najde vám to všechny ceníky a účtenky, kde jsou eura zmíněna i třeba miniaturním písmem někde dole. Nebo napište jakékoliv číslo a vyběhnou vám obrázky, kde je napsané ručně, na displeji nebo třeba na jídelním lístku. Když jsem vyhledal „42“, našlo mi to 132 obrázků. Ano, na všech hraje toto číslo nějakou roli nebo byly jenom vyfoceny ve 42. druhé minutě, tedy třeba v 15:42.

Aplikace Apple Fotky

Diktafon

Opět aplikace, která se nezdá jako nic excelentního. Jenže ona má dvě fantastické funkce. Předně umí vylepšit nahrávku, a to velmi rychle. Vyhladí zvukové hladiny, takže když děláme rozhovor, jsou obě strany slyšet stejně dobře, ačkoliv jedna třeba seděla o metr dál od iPhonu položeného na stole.

Aplikace Apple Diktafon

Druhou perfektní funkcí je možnost přeskakovat ticho. Nevěřili byste, jak moc to některé nahrávky zkrátí, například ty, které jsou pořízené na konferencích, kde jsou prostoje mezi jednotlivými řečníky. Popravdě jsme za Diktafon ani nezkoušeli hledat náhradu. Nemáme důvod.

Zdroj: casabona, businessinsider
Obrázky: screenshoty macOS – Ludvík Eckerman, Midjourney

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *