iCloud+ má 3 nástroje na ochranu soukromí uživatelů. Používáte je všechny?

ByLudvík Eckerman

18 února, 2025 ,
iCloud+Zdroj: Midjourney
  • iCloud+ je placená služba Applu, hlavním benefitem je možnost ukládat data do cloudu
  • Tím to však zdaleka nekončí a spousta uživatelů nevyužívá zdaleka vše, co služba nabízí

iCloud+ cena

Napřed k tomu, kolik si za to Apple řekne. iCloud je součást každého účtu a jeho velikost je 5 GB. Pokud si za službu začnete platit, stává se z ní automaticky iCloud+ a dostáváte v první řadě větší objem dat na cloudu pro ukládání fotek a souborů.

TarifObjem úložištěCena (CZK / měsíc)
iCloud zdarma5 GB0 Kč
iCloud+ 50 GB50 GB25 Kč
iCloud+ 200 GB200 GB79 Kč
iCloud+ 2 TB2 TB249 Kč
iCloud+ 6 TB6 TB749 Kč
iCloud+ 12 TB12 TB1 490 Kč

Jak vidno, vybere si asi skoro každý a Apple podobně jako většina konkurence chytře neposkytuje tarif 1 TB, který by volila asi většina uživatelů a raději jde z 200 GB rovnou na 2 TB za 249 korun.

Další služby

iCloud+ je však o něco vychytanější než spousta běžných online úložišť. Pro Apple uživatele nabízí hned několik zásadních výhod a je škoda je nevyužívat. Většina z nich je totiž zaměřena na ochranu soukromí.

Soukromý přenos

Něco jako VPN, akorát to vlastně není tak úplně VPN, protože není možné si volit lokalitu dle libosti. Soukromý přenos (Private Relay) zašifruje data uživatele a posílá je prvně na server Applu. Ten skryje IP adresu uživatele, zároveň ale neví, jaká je cílová destinace dat, tedy na jaký server jdou. Ví to však další server v řadě, který nepatří Applu, ale externí firmě. Ovšem ten zase netuší, jaká je IP adresa odesilatele dat. Je tak pojištěno, že ani jedna strana si nemůže udělat komplexní obrázek o tom, s kým vlastně uživatel komunikuje. Funguje to však pouze v rámci prohlížeče Safari.

Skrýt můj email

Občas, třeba při registraci na různé weby a podobně, se může hodit možnost skrýt svůj reálný email a namísto něj nastrčit adresu jinou. Vyžaduje to však úsilí v podobě založení nové schránky a její pravidelný výběr nebo propojení s emailovým klientem. iCloud+ má na tohle fígl, který celou situaci dost zjednoduší.

Postup je identický na Macu i iPhonu: Nastavení – položka úplně nahoře Apple ID – iCloud – Skrýt můj email. V nabídce vyberete na Macu „+“, na iPhonu „Vytvořit novou adresu“. 

iCloud+ server

Funguje to v rámci aplikace Mail tak, že pokud na nastrčenou adresu přijde zpráva, uvidíte ji zde, ale i když na ni odpovíte, neprozradí se vaše osobní mailová adresa. Odříznout nějaký web a zbavit se třeba spamu je velmi jednoduché. Stačí onu náhradní adresu v menu prostě vymazat. Zde je postup: Nastavení – opět horní položka Apple ID – iCloud – Skrýt můj email. Z menu vyberete konkrétní adresu kterou chcete zrušit, v následující nabídce jednoduše deaktivujete.

Ochrana soukromí v aplikaci Mail

Pokud vám někdo pošle email, může pak při použití těch správných nástrojů sledovat, jak s danou zprávou interagujete. Odesilatel se tak může dozvědět, jestli jste zprávu vůbec otevřeli, nebo jestli jste v ní na něco klikli, jaká je vaše IP adresa a podobně.

Aplikace Mail tomu ve spojení s iCloud+ umí zabránit pomocí anonymního načítání zprávy na pozadí. Aktivace ochrany je jednoduchá: Nastavení – Aplikace – Mail – Ochrana soukromí – Chránit aktivitu v Mailu.

Zdroj: CNET, PCmag
Obrázky: Midjourney

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *