- MacBook Air M4 přináší zase o něco lepší výkonové parametry a navrch přidává novou barvu
- Navíc je notebook, který v základu vyjde o dva tisíce korun levněji než předchůdce
Obsah článku
Pokud potřebujete velmi přenosný notebook na základní kancelářskou práci a jste zvyklí na ekosystém Apple, pak patrně do výběru zahrnete i nejnovější MacBook Air. Jako už tradičně nabízí velmi štíhlé tělo, které je silné 1,13 centimetru a k tomu hmotnost 1,24 kilogramu, takže se v batohu nepronese.
MacBook Air M4 přináší opět vyšší výkon
Do toho zvládli v Cupertinu zabalit na poměry přenosných laptopů velmi výkonné vnitřnosti. Nicméně namísto tvrdých čísel benchmarků, kterých je plný internet, si dovolím dojem. Srovnám-li model M2 a M4 při běžné práci v kanceláři, nevidím rozdíl, nemohu si pomoct. Troufám si tvrdit, že drtivé většině uživatelů by výkonově bohatě dostačoval i první MacBook Air, který měl ARM čipset, tedy model M1.
Naším testem prošla varianta, která má deset výpočetních jader a k tomu deset jader grafických, což je o dvě více, než kolik je úplný základ (ten má osm GPU jednotek). K tomu se přidává už obligátní část čipu pro výpočet AI, tedy Neural Engine, konkrétně 16 jader, s čímž nelze hnout ani za příplatek. Operační paměti jsme měli základní příděl, tedy 16 GB, což je nový standard s ohledem na potřeby Apple Intelligence.

Nemalé příplatky za úložiště
Pro práci v prohlížeči, emaily, tabulky, úpravy běžných fotografií a základní střih videa je to naprosto dostatečná konfigurace a případné příplatky dávají smysl akorát u úložiště. Komu je 256 GB málo, a uznáváme, že na současné poměry to je skutečně skromná porce, může si pořídit za nemalé peníze navíc úložný prostor větší. Apple si účtuje 6 000 korun za každé navýšení (512 GB, 1 TB, 2 TB). Pokud potřebujete jenom skladovat data, dává možná lepší smysl koupit třeba 2TB USB-C flash disk, ale to už je na individuálním posouzení.

Na pracovní maratony ideální stroj
Co oceňuji u MacBooků už dlouhodobě, je stejný výkon při provozu z akumulátoru i po připojení k napájení. Čipset je natolik úsporný a efektivní, že nepotřebuje silnější napájení, než jaké zvládne vestavěná baterie, což u notebooků není samozřejmost. O tom, že macOS běhá za jakýchkoliv okolností naprosto plynule a bez záseků, se asi zmiňovat nemusím.
Ruku v ruce s efektivitou jde i výdrž na jedno nabití, která je opět famózní. Apple udává 18 hodin, čemuž není důvod nevěřit. Při potřebě vyššího výkonu jdou samozřejmě procenta dolů rychleji, nicméně na jednodenní nasazení v kanceláři nemusíte tahat nabíječku, a to ani v případě, že si pobudete dvě tři hodinky přesčas.

Zásadní vylepšení spojené s výkonem, které je neprávem opomíjené, je možnost použití nyní už dvou 6K externích displejů. Výsledkem jsou tedy vlastně displeje tři, protože jeden má i sám MacBook Air. Pro práci v prostředí vybavené kanceláře se tak jedná o zásadní vylepšení, které může být pro spoustu lidí rozhodující.
Drobná vylepšení
Upgradem prošla i kamerka pro videohovory, která má nyní rozlišení 12 Mpx a kromě Center Stage zvládá i funkci Pohled na stůl. To znamená, že současně může protistrana vidět vás a to, co máte na stole před notebookem. Ano, většina kupujících to asi nikdy nevyžije, ale pro některé to může být klíčová funkcionalita.
Nová barva je skvělá, decentní a hodně proměnlivá v závislosti na tom, kolik a jakého světla na laptop dopadá. Sky Blue, kterou jsme testovali, nemá tendence se nadměrně upatlávat, ale samozřejmě na těch velkých jednolitých plochách je vidět prach i jakékoli větší nečistoty. Otisky prstů však povrch MacBooku Air v zásadě nepřitahuje.

MacBook Air M4 – cena
Hodně pozitivně Apple překvapil svojí cenovou politikou. Základní model totiž začíná na 29 990 korunách. Notebook tak reálně zlevnil, protože předchůdce byl dostupný za 31 990 korun. Dostali jsme tak nějaká ta evoluční vylepšení, novou barvu, jinak je to víceméně to samé. Za mě jednoznačně skvělá nabídka, protože nevím o žádném jiném takto přenosném zařízení, které by zvládalo tak široké spektrum činností. Od střihu videa přes filmové maratony, to vše s velmi přijatelnou hmotností a dokonalou integrací se zbytkem ekosystému. Ano, MacBook Air M4 je levný.
Zdroj: autorský text
Obrázky: Ludvík Eckerman