- Řádně jsme otestovali nový nejlevnější jablečný smartphone
- iPhone 16e je pro méně náročné uživatele, bohužel mu úplně nehraje do karet cena
- Stojí za to zvažovat jeho pořízení?
Obsah článku
iPhone 16e jako nejlevnější telefon Applu
Vědělo se už nějakou dobu, že Apple chystá nástupce iPhonu SE. To byl, a vlastně stále ještě je, telefon vhodný třeba pro školáky, kteří touží po „jablíčku“. Dítko dostane, po čem touží, a rodiče pořízením základního a nejlevnějšího modelu neriskují zase tak vysokou sumu v případě jeho ztráty nebo poškození.
Hned na úvod se tedy netradičně musím zabývat cenou, protože to je položka u nejlevnější nabídky z portfolia samozřejmě nejdůležitější. 17 tisíc korun je poměrně dost. Nelze to úplně srovnávat s iPhonem SE druhé generace, který přišel v roce 2022 a tehdy startoval na cenovce 12 490 korun. Proč?

Vezmu to obšírněji a pomohu si názvem zařízení. „SE“ zní trochu jinak než „16e“. Tím se snažím naznačit, že jsme vlastně dostali spíš osekanou šestnáctku, než o třídu horší zařízení, což iPhone SE objektivně viděno byl. Apple neuvedl na trh levný smartphone, on nám dal jenom lehce ochuzený telefon základní řady a je třeba k tomu tak i přistupovat.
Nejlevnější, ale nejkrásnější
V bílé barvě, kterou jsme měli na test k dispozici, to iPhonu 16e opravdu hodně sluší. Záda totiž nehyzdí fotomodul, který je z mého pohledu designovou bolestí základní řady a modelů Pro. Jednoduchost bílých zad s decentním logem výrobce je velmi sympatická, stejně jako rámeček, který je stejně silný jako zbytek těla. Nabídka zahrnuje dvě možnosti volby barvy – černou, nebo bílou. Apple se tak z mého pohledu malinko vrací ke kořenům a nabízí to, čím byl dříve vyhlášený, tedy funkčnost a absolutní jednoduchost.

Velmi dobře působí telefon v ruce. Přešel jsem na něj po dobu testu ze svého iPhonu 16 Pro, který váží 199 gramů. Prvních několik dnů jsem si dost užíval, že iPhone 16e má jen 167 gramů. Nezdá se to jako velký rozdíl, ale jak v kapse, tak zejména v ruce je to sakra cítit. Tělo má samozřejmě na dnešní poměry skromnější rozměry, takže musím konstatovat, že ze současné nabídky Applu se model 16e drží nejlépe. I bez obalu je úchop jistý a nehrozí, že by nečekaně spadl na zem. A kdyby náhodou, tak displej kryje vrstva Ceramic Shield.

Zmínit musím absenci nového tlačítka fotoaparátu, které v Cupertinu pojmenovali Camera Control. Upřímně – o nic nepřicházíte, za mě se toto vylepšení vlastně moc nepovedlo a považuji jej za zbytečnost. U svého iPhonu 16 Pro jsem tlačítko softwarově deaktivoval.
Na displeji se šetřilo
Asi nikdo nečekal, že nejlevnější iPhone dostane vyšší obnovovací frekvenci než základní řada. Zázraky se nedějí, takže i zde máme zobrazovač s frekvencí 60 Hz. Kdo se přes toto dokáže u smartphonu s cenovkou 17 tisíc korun přenést, překoná asi největší výtku, kterou k němu lze mít. Já jsem s tím problém neměl, nicméně citlivější jedinci to mohou vnímat jako křivdu.
Horní část zobrazovače okupuje Face ID modul, takže uživatel se musí obejít bez ostrůvku. Bude to však někomu vadit? Abych byl upřímný, tak z Dynamic Islandu nevýskám nadšením ani u iPhonu 16 Pro. Ano, funguje to hezky, zabírá to méně místa, ale kdyby tam byl klasický výřez, nebyla by to pro mě překážka a nestěžoval bych si.

Víc by mi vadila nemožnost nechat displej neustále zobrazovat čas a základní informace s notifikacemi, což umí jenom modely Pro řady. Natolik jsem si na to zvykl, že vedle absence MagSafe, k čemuž se ještě dostanu, to byl pro mě největší problém, se kterým jsem se u 16e setkal. Nicméně cílová skupina asi budou méně nároční uživatelé, kteří absenci klidového režimu se zobrazením času řešit nebudou.
Výkon bez omezení
Čipset Apple A18, tedy ten samý, jaký má iPhone 16, samozřejmě oplývá odpovídajícím výkonem, což se projevuje na systému iOS 18, běžícím bez jakéhokoliv zaváhání a záškubů. Proti šestnáctce však Apple přeci jenom něco málo ubral, a to na grafických jádrech, jejichž počet se snížil z pěti na čtyři. Pocítíte to jenom v náročnějších hrách a benchmarcích, kde holt iPhone 16e nebude operovat s takovým přebytkem výpočetní síly.
Výdrž a nabíjení
Zde jsem byl překvapen asi nejvíc. Přes týden dobíjím vždy večer, kdy jsem iPhone 16e dával na nabíječku s 50 až 60 %. O víkendu, kdy telefon používám mnohem méně, jsem neměl problém ho z ní v sobotu ráno sundat a ještě v neděli večer jsem měl 22 %. Pro mnoho uživatelů půjde skutečně o dvoudenní zařízení a během jediného pracovního dne akumulátor vybije jenom intenzivní hraní her nebo sledování filmů.
Nabíjení je možné přes USB-C konektor, a to výkonem 20 W, případně 7,5 W standardem Qi. MagSafe Apple neosadil, takže telefon je skutečně třeba na podložku položit. V případě, že už máte MagSafe držák s nabíječkou do auta, budete to patrně vnímat jako zásadní nevýhodu. Do 50 % jsem z nuly nabíjel 27 minut, do 100 % to trvalo 113 minut.
Fotoaparát
Hlavní a jediný snímač na zádech telefonu má rozlišení 48 Mpx a Apple ho hodně tlačí jako řešení 2v1, což samozřejmě není. Dvojnásobný zoom je vždy dílem ořezu, tedy vykrojení příslušné části fotografie, opticky se nic nepřibližuje.
Rozdílný je fotočip, který je jiný než v případě iPhonu 16. Výsledky jsou velmi dobré, vlastně jim za běžného světla ani není moc co vytknout. Barvy jsou podané velmi věrně, detaily se neslévají a šum přichází až v době, kdy je světla opravdu nedostatek. Bokeh efekt se řeší samozřejmě čistě softwarově, zasahuje umělá inteligence, která se snaží rozpoznat obličeje, případně postavy a pozadí rozostří uměle.

Při natáčení videa doporučuji buď velmi pevnou ruku, pokud chcete mít obraz v rozlišení 4K, nebo přepnout na Full HD, kdy stabilizace funguje na jedničku. Výstup je však velmi solidní, ostatně iPhony jsou kvalitou videozáznamů pověstné.
Absence širokoúhlého fotoaparátu může být problém pro všechny, kdo využívají možnosti si video plynule přibližovat a oddalovat, případně chtějí na fotkách zachytit širší obraz krajiny nebo čehokoliv jiného.














Závěr
Jak už jsem uvedl v úvodu, nelze brát iPhone 16e jako náhradu za iPhone SE. Novinka totiž stojí o něco výše, stejně tak se vyhoupla i cenovka. Není neakceptovatelná, ale opticky je zkrátka poměrně vysoká a blíží se ceně klasického iPhonu 16.
S malinkatým přimhouřením oka se však dá nový nejlevnější iPhone označit za skvělý telefon. Z těch opravdu užitečných věcí mu chybí jenom MagSafe. Pokud jste magnety do teď nevyužívali, jejich absenci můžete v klidu ignorovat a jedno pomyslné mínus se tím smaže.
Síla tohoto telefonu je v jeho relativní dostupnosti a jednoduchosti. Jako vstupenka do jablečného ekosystému je to skvělé zařízení. Studenti, senioři, ale i naprosto běžní uživatelé, kteří nemají žádné zásadní nároky, budou spokojeni. Dostanou zde na poměry iPhonů dlouho výdrž na jedno nabití, velmi solidní fotoaparát a hlavně zařízení, které bude vzhledem k výkonu a aktualizacím aktuální i za tři čtyři roky.
Zdroj: autorský text
Obrázky: Ludvík Eckerman