Test: čistička vzduchu Levoit Vital 100S – potěší hlavně alergiky

Levoit Vital 100SZdroj: Ludvík Eckerman
  • Nejhorší období pro alergiky je v Česku obvykle od května do července, kdy vrcholí sezóna travin
  • Vyzkoušeli jsme čističku vzduchu Levoit Vital 100S, která umí vzduch v místnosti přefiltrovat a zbavit těchto alergenů

Levoit Vital 100S Pro Smart

Nejsem sice přímo alergik, ale v blízkém okolí člověka citlivého na pyly mám, takže jsem možnost otestovat čističku vzduchu uvítal. Není to totiž řešení pouze pro jedince, kteří od května do poloviny léta raději nevycházejí z domu, ale obecně je docela fajn, že čističky umějí zbavit obytné prostory velké části prachu, který se ve vzduchu vyskytuje a s oblibou na všem usazuje.

Levoit Vital 100S Pro Smart se dá pořídit za cenu kolem 4 tisíc korun, což sice není úplně málo, na druhou stranu je to jednorázová investice, která na dlouhou dobu umí opravdu pozvednout kvalitu vzduchu na vyšší úroveň. Výrobce ji doporučuje pro místnosti s plochou do 52 m² a za hodinu umí přístroj přefiltrovat 243 m³ vzduchu.

Levoit Vital 100S

Jednoduché zařízení, jednoduchý design

Není to žádné složité zařízení, čističky jsou naopak velmi jednoduché. Obsahují typicky jeden regulovaný ventilátor a velký filtr. To vše je uzavřené v nějakém více či méně povedeném boxu. V případě testované čističky Levoit si troufám označit design za vcelku běžný. Není ničím výrazná, výrobce se omezil na obligátní černobílou kombinaci. Rozměry jsou rozměry 40,6 × 32,1 × 16 centimetrů.

Klíčovým parametrem je právě schopnost přefiltrovat určité množství vzduchu za hodinu. Pakliže budeme vycházet z toho, co Levoit tvrdí, pak nám vychází, že v místnosti o rozměrech 5 × 6 metrů se stropem ve výšce 2,8 metru, projde přes filtr vzduch zhruba 2,9×. Takový výpočet si můžete snadno udělat pro jakoukoliv místnost – jednoduše vezměte její objem a tím vydělte hodinový výkon čističky. Optimální je, když za hodinu čistička umí přefiltrovat všechen vzduch v místnosti alespoň 2–4×.

HEPA i uhlík

Dalším důležitým parametrem je filtr samotný. Nejsou totiž všechny stejné. Levoit Vital 100S jich má hned několik. Prvním je hrubší prachový, který zachytí větší částice, psí chlupy, vlasy a podobně. Za ním je vložka s HEPA filtrem (kategorie H13) a dále filtrem uhlíkovým. Pyly a podobné radosti pochytá právě HEPA, uhlík zajistí neutralizaci pachů. Typicky se jedná o různé aromatické vůně, které vznikají při vaření v kuchyni, případně odér z cigaret, zápach z domácích mazlíčků a podobně. Ne, není to placebo, funguje to, uhlík zachytává i některé těkavé organické látky. Na zadní straně filtru si dokonce můžete uhlíkové granule prohlédnout.

Výhodou Levoit Vital 100S však je především předfiltr. Ten se dá omýt a je tedy znovupoužitelný. Chrání vložku, kterou je potřeba po čase vyměnit, takže prodlužuje její životnost. Cena samotné filtrační vložky je zhruba 700 korun a její výměna je otázkou minuty, a to i pokud jste nešikovní. Stačí sejmout přední kryt, vyndat předfiltr, pak vložku a dát místo ní novou. Žádné šroubování nebo zdlouhavé rozebírání.

Jak funguje v praxi?

Napájení zařízení zajišťuje adaptér s 1,8 metru dlouhým kabelem. Obecně nedoporučuji dávat čističku úplně ke zdi, ale naopak se nebát ji posunout směrem doprostřed místnosti, kde bude efektivnější. Dopředu zároveň říkám: nečekejte, že vás zbaví prachu. To žádná čistička vzduchu neumí. Ano, budete prach utírat méně často, ale pořád v místnosti nějaký bude a bude se usazovat.

Po zapojení do zásuvky jsem přístroj zapnul, ten okamžitě začal filtrovat vzduch v místnosti, a to vcelku hlučně. Asi dvě minuty trvalo, než se ztišil, mezitím jsem Levoit Vital 100S spároval s aplikací a od té chvíle jsem na ni nemusel sáhnout. Ve výchozím nastavení si totiž pomocí senzoru hlídá prašnost v místnosti a podle ní upravuje svůj výkon. Pakliže máte zavřená okna a vzduch uvnitř se nepohybuje, prach se usadí. Stačí pootevřít okno nebo několikrát projít kolem čističky, prašnost se zvýší, čistička to zaregistruje a zvedne svůj výkon, aby co nejvíc částic zachytila. Úroveň znečištění hlásí v aplikaci, ale i signalizuje ji i svítícím kroužkem kolem zapínacího tlačítka.

Výrobce si s aplikací VeSync docela vyhrál. Umožňuje jednak nastavit různé scénáře ručně, ale určit třeba i dobu, kdy nemá zvedat svůj výkon, což se hodí typicky pro spánek. Eventuálně lze nastavit dobu úplného vypnutí a zapnutí. S Google Home a Apple HomeKit si bohužel přístroj nerozumí.

Dále se dozvíte, kdy je třeba vyměnit filtr a také lze nastavit upozornění na vyčištění předfiltru. Oceňuji i možnost vypnout vše, co na horní straně Levoit Vital 100S svítí pomocí senzoru světla. Jakmile se v místnosti zhasne, udělá to samé i čistička, takže v noci nijak neruší. Mimochodem, hlučnost na nejnižší výkonový stupeň je taková, že jsem se musel opravdu soustředit, abych ji slyšel. Jedná se spíš o takový hodně vzdálený šum.

Zhodnocení

Nemám možnost laboratorně ověřit, s jakou efektivitou Levoit Vital 100S umí filtrovat vzduch, proto se omezím pouze na dojmy. Ano, vzduch se mi v místnosti skutečně subjektivně zlepšil, alergik v podstatě přestal kýchat a stěžovat si na škrábání v krku. Obojí se dostavuje akorát při otevření okna, kdy dovnitř pokoje proudí vzduch z vnějšku. Utírat prach a vysávat samozřejmě musím pořád, ale došlo ke znatelnému omezení tvorby prachové vrstvičky na stole, skříních a podobně.

Čističku nevypínám, jede podle mnou nastavených scénářů a stalo se z ní zařízení, které už ani nijak neřídím a aplikaci ani neotvírám. Řeším akorát upozornění na vyčištění předfiltru a až to bude potřeba, vyměním hlavní filtrační vložku, která by měla vydržet zhruba čtvrt roku. Tím mé starosti končí.

Zdroj: autorský text
Obrázky: Ludvík Eckerman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *