- Levoit Core300S je čistička vzduchu určená pro obytné prostory běžné velikosti, tedy například do ložnice
- Přístroj se velmi snadno používá, ovládat se dá i přes aplikaci
Čistička vzduchu jako úleva
Květen je obdobím, kdy alergici svorně trpí. Mohou své stavy řešit medikací, případně je zmírnit tím, že omezí pohyb venku. Pokud je alergie trápí i doma, může čistička vzduchu zásadně pomoci. Jednou z variant je i testovaný přístroj, který jsme používali po dobu několika týdnů, tedy dost dlouho na to, abychom si udělali obrázek o jeho schopnostech.
Povedený design
Zařízení je nevelké, jeho rozměry jsou 36 × 22 × 22 centimetrů a je válcovitého tvaru. Spodní část je perforovaná, tudy proudí vzduch dovnitř. Vrchní polovina perforovaná není a přefiltrovaný vzduch odchází přes žebrovanou vrchní stěnu válce. Uprostřed je kruhový ukazatel míry znečištění vzduchu, jehož barva se mění v závislosti na tom, jak prašno v místnosti je. Kolem tohoto ukazatele jsou doteková tlačítka, kterými lze čističku ovládat.

Prašnost řeší senzor, který je umístěn na boku čističky a spodní stranu tvoří víko, za kterým se ukrývá filtr. Levoit Core300S je určena pro místnosti s výměrou od 50 metrů čtverečních a tohoto doporučení se držte. Pakliže byste čističku umístili do příliš rozlehlého prostoru, nestačila by efektivně čistit veškerý vzduch.
Různé druhy filtrů
K samotnému filtru poznamenám, že jeho vnější vrstva zachytí hrubší prach, chlupy, vlasy a podobně. Za ní jsou ještě další dvě vrstvy. Především je to HEPA filtr (H13) a také vrstva s uhlíkem, který eliminuje různé zápachy. Filtrů je pro tuto čističku ale více druhů: speciální pro alergiky, proti plísním a do prostředí, ve kterém se vyskytují zvířata. Standardně je Levoit Core300S dodávána s univerzálním filtrem, ale i ten umí alergeny ve vzduchu významně omezit.

Bez aplikace by to nebylo ono
Levoit má svoji vlastní aplikaci VeSync, přes kterou se dají jeho produkty ovládat. A právě aplikace, ačkoliv zatím není v češtině, je poměrně důležitá. Nastavuje se zde naprosto vše a od chvíle, kdy se povede čističku s appkou spárovat, už na ni s výjimkou výměny filtru nemusíte ani sáhnout.
Výchozím režimem čistění je automatický, který si řídí otáčky ventilátoru podle míry znečištění vzduchu. U nás to bylo tak, že zařízení běželo na nejnižší výkon, dokud jsme neotevřeli okno. Pak totiž většinou následovalo zvýšení otáček a běh na vyšší výkonnostní stupeň, protože dovnitř šel prach a pyly. Otáčky však lze řídit i ručně a výrobce myslel i na speciální režim, kdy se otáčky nezvyšují a je určený pro spánek.



V noci ji uslyšíte
Zde bych měl drobnou výhradu. Ona totiž Levoit Core300S není na rozdíl od modelu Vital 100S neslyšný. V noci jsem slyšel slabé pískání, netuším, co to způsobovalo, ale spát se při tom moc nedalo. Přes den jsem to prakticky nevnímal. Ocenil jsem však, že aplikace umožňuje i řízení toho, kdy se čistička vypne a kdy se zapne, což celou situaci vyřešilo. V půl osmé večer jsem si tedy nastavil vypnutí a v devět ráno zapnutí, což problém s hlučností vyřešilo. K appce ještě poznamenám, že se v ní člověk dozví i míru znečištění filtru, tedy to, kdy bude třeba koupit nový. Necelý měsíc provozu znamená zhruba 5% zaplnění.
Jaká je Levoit Core300S v praxi?
Abych nějak shrnul přínos této čističky, tak ano, je poznat, že funguje a prach zachytává. Pocitově se skutečně prašnost snížila a potvrdil to i pravidelný úklid, při kterém holt neutírám tolik prachu jako dřív. Alergika jsem měl k dispozici jednoho a když jsem mu dal čističku do pokoje, kde spí, konstatoval, že to pomohlo. Druhým dechem ale dodal, že čistička je sice fajn, ale není všespásná. Pokud by měl přes to nejkritičtější období fungovat normálně, potřeboval by prý do každé místnosti jednu.
Co Levoit Core300S vytknu, je vyšší hlučnost, která v mém případě zabraňovala použití přes noc. Může však jít jenom o vadu konkrétního kusu, nevylučuji, že ostatní budou tišší. Až na tuto drobnou výtku jsem byl s produktem spokojen. Ještě dodám, že cena se pohybuje kolem 4 000 korun a náhradní filtr seženete do 800 korun.
Zdroj: autorský text
Obrázky: Ludvík Eckerman