- Vyzkoušeli jsme populární Trezor Safe 5, který slouží pro ukládání kryptoměn
- Zařízení se chlubí skvělým zabezpečením, dotekovým displejem a haptickou odezvou
Obsah recenze
Kryptoměny, zejména pak bitcoin, se opět dostaly do popředí zájmu a s ohledem na politickou situaci v USA to jen tak nepomine. Do redakce nám dorazily dva trezory sloužící k bezpečnému ukládání a vlastně i správě kryptoměn. Jak Trezor Safe 5, tak i Safe 3 patří ke špičce ve svém oboru, tedy v oblasti zabezpečení, proto jsme se rozhodli oba otestovat.
Náš test probíhal čistě uživatelsky, nepokoušeli jsme se testovat neprolomitelnost krypto trezorů, na to nemáme znalosti ani časové možnosti. Částečně může článek posloužit i trochu jako návod, protože ze všeho nejdříve je nutné trezor aktivovat, až poté je možné jej plnohodnotně používat.
Plošší design a nově i vibrace
Napřed si dovolím několik řádků k vizuální stránce. Jako majitel dnes již starého modelu Trezor T jsem byl potěšen změnou designu, který zařízení posunul trochu dopředu vizuálně. Přední plocha už není tvořena plastovým tělem se zapuštěným displejem, ale je krásně jednolitá a pokrytá tvrzeným sklem. Vypadá to skvěle, dokud se nerozsvítí malý barevný zobrazovač, který odhalí velmi silné rámečky. V ten moment trochu vyprchá kouzlo jednolitosti.
Co musím ocenit, je vibrační odezva. Na dotykovém displeji uživatel potvrzuje transakce a zadává kód pro připojení trezoru k počítači. A ano, vibrace skutečně pomohou dojmu z používání a slouží jako potvrzení, že Safe 5 zaznamenal dotyk.
Bez propojení si neškrtnete
Pro ty, kteří zatím nemají s tímto druhem produktů zkušenost – zařízení nemá svůj vlastní akumulátor. Napájení probíhá přes USB-C konektor (kabel dostanete v balení). Aby strážce kryptoměn začal s počítačem komunikovat, je třeba zadat číselný kód, který si uživatel sám zvolí při první aktivaci.
Než se podíváme na to, jak se s trezorem pracuje, pár slov k balení. Standardně je krabička zatavená v plastové folii a zapečetěná tak, aby bylo jasně patrné, že došlo k jejímu otevření. Stejně tak je pod holografickou pečetí USB-C port trezoru. Jsou to záruky, že s trezorem před vámi nikdo nemanipuloval a není v něm třeba upravený software. Zkrátka pokud si plánujete jakékoliv zařízení na ukládání krypta pořídit, dejte si na tyto věci pozor. A nikdy nekupujte jakýkoliv trezor z druhé ruky.
Kryptem je lepší se moc nechlubit
Součástí balení jsou i samolepky, u těch pozor, kam je lepíte. Na autě mohou působit jako frajeřina, na druhou stranu vám každý bezpečnostní expert potvrdí, že tím na sebe jenom poutáte pozornost lidí, kteří by mohli mít zájem o vaše krypto. Vyrazit třeba do zemí Jižní Ameriky s laptopem polepeným nálepkami hlásajícími, že nějaké krypto držíte, by nemusel být úplně nejlepší nápad. Největší výhoda kryptoměn totiž spočívá v tom, že nikdo nemusí vědět, že nějaké máte. Můžete být velmi nenápadným miliardářem bez toho, aby jakákoliv banka nebo vláda znali vaše majetkové poměry. Nyní už tedy k samotnému zařízení!
Aktivace Trezoru Safe 5
Po prvním připojení trezoru k počítači (MacBook Air), si zařízení stáhlo aktualizace, aby pracovalo s nejnovější verzí firmware. Odehrávalo se to v prostředí webového prohlížeče. Tento krok ani nelze přeskočit a je to tak správně!
Poté jsem byl vyzván k vytvoření PIN kódu a nové peněženky a poučen o tom, jak nakládat se seedem (v české verzi nazývaným „zálohou“), tedy se sérií slov, která mi zaručí, že o krypto nepřijdu ani v případě zničení nebo zcizení trezoru. Pro zapsání seedu slouží speciální kartičky v balení.
Seed tvoří sám Trezor Safe 5. Vypisuje slova, která si musí uživatel v určeném pořadí zaznamenat. Je to trochu zdlouhavé, ale nutné. Po skončení probíhá ještě test, který na několika slovech ověří, že uživatel si skutečně vše poctivě zapsal a nevybodl se na to.
Následně je zařízení připraveno k používání, a to přes aplikaci Trezor Suite, která je jednoduchá a přehledná. Lze tam spravovat libovolný počet hardwarových peněženek od SatoshiLabs. Nenabízí přehršel možností, ale pro zcela běžného uživatele je to naprosto dostačující volba.
Samozřejmě jsem vyzkoušel jak přijetí, tak i obdržení malého zlomku bitcoinu a nepřekvapivě vše proběhlo bez problémů. Asi nemusím uvádět, že vše se potvrzuje jak v aplikaci na počítači (či na smartphonu s Androidem), tak i na hardwarovém trezoru jako takovém. Důvodem je opět snaha o maximální zabezpečení.
Co mi na Trezor Safe 5 vadí?
Cenovka 3599 korun s DPH je obhajitelná pro každého, kdo to s kryptem myslí alespoň trochu vážně a chce se posunout třeba od ukládání v Revolutu k opravdové hardwarové peněžence. Nicméně třeba ve srovnání s mým již zmíněným Trezorem T vidím osobně největší nedostatek v absenci magnetičnosti. Ano, je to malichernost, ale model T je opatřen magnetem ve svém těle, takže drží třeba na PC skříni nebo na ledničce. Safe 5 nikoliv, což je za mě trochu škoda.
Zásadní posun nejnovější a nejlepší verze krypto trezoru není, je to spíš výsledek evoluce. Ono taky není moc co vylepšovat a primárním hlediskem je zde úroveň zabezpečení. Pominu-li design, je Safe 5 uživatelsky o něco přívětivější, protože umí vibrace. Není důvod se mu vyhýbat, ale na druhou stranu nepřináší nic zásadně nového.
Zdroj: autorský text
Obrázky: Jindřich Pražák