- Vyzkoušeli jsme nabíječku přímo od Alza.cz
- Je to poměrně produkt, který však má jednu zásadní vadu
Kapitoly článku
Když chcete pořídit univerzální a zároveň výkonnou nabíječku, nemáte moc levných možností. Jednou z těch akceptovatelných je zařízení s trochu komplikovaným názvem AlzaPower M7503CA Fast Charge 100 W. Vyšla nás na 1290 korun a je to v podstatě klasická lepší nabíječka, kterou najdete na webech jako je třeba Aliexpress, akorát si ji pro sebe obrandovala Alza a prodává ji pod svou značkou.
Univerzální nabíječka Alza Power
Produkt jsme pořídili proto, že jsme chtěli vyřešit jeden drobný nešvar, se kterým se setkáváme na cestách a dovolených. Laptop i smartphone sice nabije nabíječka dodaná s mobilním telefonem, i trafo notebooku, ale co když chceme doplnit energii do obou zařízení zároveň? Případně se třeba „přifaří“ ještě někdo další a najednou nabíjíte notebook a dva smartphony…
AlzaPower M7503CA tohle slibovala v podstatě vyřešit, protože má tyto výstupy:
- 2 x USB-C 100 W
- 1 x USB-C 65 W
- 1 x USB-B 30 W
Co se týče nabíjecích standardů, jedná se skutečně univerzální nabíječku, která podporuje:
- Power Delivery 3.0 s Programmable Power Supply
- Qualcomm Quick Charge 2.0 / 3.0
- Samsung Adaptive Fast Charging
- Huawei Fast Charging
- MediaTek Pump Express 2.0
- Apple 2.4 A.
Jak funguje Alza nabíječka v praxi?
Po dobu testování jsem měl zapnout nabíječku v zásuvce a nabíjel jsem s ní, co bylo potřeba. Prvním zjištěním bylo, že když po ní vyžaduji třeba nabití notebooku výkonem 60 W a k tomu připojím ještě smartphone, docela hřeje. Ano, hřejí víceméně všechny nabíječky, ale tuhle jsem měl skoro problém potom udržet v ruce. Přitom se chlubí použitím technologie GaN (Gallium Nitride), což má údajně zvedat efektivitu nabíjení a omezovat ztráty, tedy produkci tepla.
Problematické chování jsem zaznamenal ve chvíli, kdy jsem připojil nové zařízení. V takovém případě totiž dojde k „restartu“, tedy vše se na okamžik odpojí a pak znovu připojí. Trochu tuším, že za tím stojí technologie Smart IC, kterou Alza na webu popisuje takto: „automatická detekce připojeného zařízení a optimální distribuce výkonu“. Není to otravná funkce, pokud nebudete třeba nabíjet laptop a u toho na něm hrát. Nicméně krátký výpadek napájení se u notebooků projeví typicky snížením jasu displeje a jeho opětovným rozsvícením, stejně jako třeba omezením výkonu po dobu, kdy je nabíjení přerušeno. Můj názor je, že nabíječka za 1290 korun by toto zkrátka dělat neměla.
Raději kupte jinou
Až na výše uvedené nešvary probíhalo nabíjení bez problémů. AlzaPower M7503CA plnila svoji funkci a na cestách nezklamala. S ohledem na přerušování nabíjení při připojení nového zařízení, bych si ji ale znovu nekoupil.
Zdroj: autorský text
Obrázky: Ludvík Eckerman