Test: Asus ROG Strix SCAR 18 – herní vrchol mezi notebooky

Asus ROG Strix Scar 18Zdroj: Ludvík Eckerman
  • Vyzkoušeli jsme laptop Asus ROG Strix SCAR 18, který je patrně jedním z nejvýkonnějších přenosných herních strojů
  • Vše je zde přizpůsobeno maximálnímu výkonu ve hrách

Asus ROG Strix SCAR 18 je opravdu velký a těžký

Prvním, co mě zarazilo, když jsem krabici s Asusem ROG Strix SCAR přebíral, byla hmotnost. Ano, vím, že herní notebooky jsou těžší, protože mobilita zkrátka není prioritou, také jsem věděl, že 18palcový stroj bude asi docela velký. Přesto mě hmotnost celé bedny lehce zaskočila. Samotný stroj váží 3,5 kilogramu, napájecí trafo má další kilogram, však má také výkon 380 W.

Po vybalení z moc pěkně udělané krabice jsem raději hned připojil napájecí kabel, a to ještě před startem zařízení. Vím totiž, jak špatně jsou na tom s výkonem i výdrží tyhle herní obludy, pokud mají jet čistě na energii z akumulátoru.

Asus ROG Strix SCAR 18 – parametry

ParametrHodnota
ProcesorIntel Core Ultra 9 275HX
Displej18″ Mini LED, matný, 2560 × 1600, 240 Hz, HDR
Operační paměť64 GB DDR5
Grafická kartaNVIDIA GeForce RTX 5090 24 GB
Úložiště2 TB SSD
KlávesniceNumerická část, podsvícení RGB
CopilotAno
Dostupné porty3 × USB 3.2 Gen 2, 2 × Thunderbolt/USB 4, Audio Jack, LAN, HDMI
Bezdrátové připojeníWiFi 7, Bluetooth 5.4
Hmotnost3,48 kg + 1 kg napájecí adaptér
Operační systémWindows 11 Pro

Světelná parádička

První spuštění samozřejmě provázelo nezbytné nastavování všeho možného i nemožného, na čemž je velmi snadné se zaseknout. Po instalaci základního softwaru, který používám, tedy prohlížeče, Steamu a dalších drobností, jsem začal zkoumat, jak funguje Aura Sync a AniMe Vision. Obě jsou to naprosté zbytečnosti, které k ničemu nepotřebujete, ale strašně moc je chcete. Aura Sync zahrnuje podsvícení klávesnice a pak světelných pruhů ze spodní strany notebooku, které dělají zajímavé efekty zejména v přítmí (jednoduše vytvoří skutečně něco jako auru kolem základny zařízení).

AniMe Vision je záležitost, kterou vidí zejména okolí, týká se totiž LEDkového pásu na zadní straně displeje, na kterém lze promítat třeba různé nápisy, loga nebo obrázky. V rámci obslužného software Armoury Crate je možné si stahovat z knihovny různé další výtvory ostatních uživatelů.

Jediné, co mě nakrklo, byla nutnost vytvoření účtu a přihlášení se, což obecně nesnáším, protože prakticky nikdy to není nutné. Asus chce akorát další email, kam může posílat zvýhodněné nabídky, novinky a další spam. Já s tím strávím minimálně pět minut času a až budu login potřebovat příště, stoprocentně si nevzpomenu na heslo a budu ho ještě déle obnovovat. Čekal bych, že u ROG produktů, které nejsou levné, bude v ceně zahrnut i přístup k těmto knihovnám bez nutnosti se někde registrovat.

Displej s tím správným rozlišením

Co se mi líbí, je displej. Asus nepodlehl touze nasadit 4K, ale rozlišení je 2 560 × 1 600 bodů, což je za mě správná volba. Pro hráče je stejně nejdůležitější obnovovací frekvence, která se zde zastavila na 240 Hz. Panel není lesklý, naopak je krásně matný a co s týče technologie, jedná se o mini-LED. V temných scénách hráči ocení přes 2 000 zón aktivního stmívání.

Jas má hodnotu 1 200 nitů, což na mě bylo malinko moc, takže jsem podsvícení musel snížit na přijatelnější úroveň. Pozornějším čtenářům jistě neuniklo, že rozlišení odpovídá poměru stran 16:10, což je super třeba na práci. Tedy, ne že by se s pracovním nasazením nějak počítalo, ale pokud už na to dojde, bude o něco „vyšší“ displej drobnou výhodou.

Chlazení a topení

Základna celého zařízení je samozřejmě patřičně silná, ostatně ukrývá velmi silný hardware, který potřebuje zejména výkonné chlazení. Z tohoto důvodu je i základna hojně perforovaná. S chlazením souvisí i hlučnost. Nemá smysl namlouvat si, že se jedná o tichý laptop, to rozhodně ne. Při práci ve Windows je slyšitelný, ale v řekněme akceptovatelné úrovni.

Jakmile přijde požadavek na výkon, typicky ve hrách, začne zejména procesor topit až na 95 stupňů, takže chlazení v tu chvíli jede naplno. Spojeno je to hučením, a to nikoliv nijak nepříjemným, ale zkrátka výrazným a poměrně rušivým. Není to však nic, co by nevyřešilo nasazení sluchátek. Reproduktory hrají vcelku solidně, ale samozřejmě zvuky prakticky postrádají basovou složku.

Je však třeba uznat, že na zařízení není kromě zvukové kulisy poznat, že běží na maximální výkon. Prostor, kde jsem měl při hraní položenou dlaň se nijak zásadně nezahříval, jak to bývá běžné u některých jiných herních notebooků. Ani při celonoční herní seanci jsem tak nepociťoval diskomfort, což je super. Výkon ventilátoru, respektive jeho reakci na různé teplotní hladiny si lze nastavit pomocí již zmíněného software Armour Crate, mezi základními režimy se dá přepínat pomocí dedikovaného tlačítka.

Na hry je tenhle Asus stavěný

Výkonově má Asus ROG Strix Scar 18 dostatečnou rezervu i do budoucna, jak dosvědčují benchmarky. Intel Core Ultra 9 275HX s 24 jádry má potenciál nejen ve hrách, ale osvědčil se i při střihu videa. Sekunduje mu RTX 5090 24 GB s mobilní verzí čipu GB203. Navrch je laptop osazen 64 GB RAM. V podstatě jsem tedy nenarazil na hru, se kterou by měl problém.

Svoji daň si samozřejmě výkonné komponenty vybírají na výdrži baterie. S nějakým hraním bez přístupu k zásuvce moc nepočítejte. Museli byste se omezit na hodinu až dvě, co se týče práce, lze ždímat 90Wh akumulátor po dobu čtyř až šesti hodin. Zde jen poznamenám, že v kavárně budete s takto velkým strojem za exota, což jsem si sám vyzkoušel. I s vypnutým podsvícením a všemi efekty budete velmi, velmi nápadní.

Protože se tu vše točí kolem hraní, najdeme nad F řádkem klávesnice i pětici dalších tlačítek pro ovládání zvuku, režimu ventilátoru a jedna klávesa je určena pro využití dle potřeby. Samozřejmě si to přímo říká třeba o nějaké ve hře využitelné makro nebo spuštění pomocného software či čehokoliv jiného.

Klávesnice samotná má spíš nižší zdvih a numerický blok není úplně plnohodnotný, což mi bylo trochu na obtíž, když jsem se rozhodl udělat na notebooku nějakou práci. Nicméně jsem si vědom faktu, že zde skutečně nejde o prioritu, takže to beru jako vlastnost, nikoliv jako negativum.

Další věcí, která podporuje využití Asusu jako herního notebooku a která mi popravdě připadá mnohem užitečnější než nějaké podsvícení, je možnost velmi snadno demontovat spodní víko. Během chvilky se tak lze dostat k chlazení, případně upgradovat RAM nebo třeba přidat SSD disk. Je to skvělá vychytávka, která navíc umožní vyčištění chlazení bez hrozby ztráty záruky.

Závěr

Asus herní notebooky umí, o tom není sporu. Největší překážkou pro případné kupující může být cenovka. Dát 134 tisíc korun za herní laptop, byť jakkoliv výkonný, si nemůže dovolit každý. Na druhou stranu, pokud se člověk bude k zařízení chovat slušně, minimálně pět let bude aktuální a nebude mít problém spustit jakýkoliv titul. Tipuji, že cílovka bude poměrně úzká, ale budou ji tvořit ti, kteří dobře vědí, na co a proč si takový stroj kupují. Nebude jich mnoho, ale budou velmi spokojení.

Zdroj: autorský text, ultrabookreview
Obrázky: Ludvík Eckreman, screenshoty Armour Crate, Cyberpunk 2077, Cinebench, Windows 11

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *