- Seriál The Last of Us 2 právě finišuje na platformě Max
- Série má celkem kladné hodnocení, jedna epizoda ale tvrdě propadla
- 4. díl jménem „Den první“ schytává kritiku za údajnou woke propagandu
Obsah článku
The Last of Us 2 pod palbou
Druhá řada seriálu The Last of Us na platformě Max se věrně drží příběhu stejnojmenné videohry. Vztah hlavní hrdinky Ellie a její přítelkyně Diny vychází přímo z herního pokračování z roku 2020, přesto znovu vyvolává negativní reakce.
Čtvrtá epizoda „Den první“ ukazuje milostný vztah mezi Ellie (Bella Ramsey) a Dinou (Isabela Merced). Ten odráží děj hry, kde Ellie otevřeně vystupuje jako homosexuální postava. Přesto se právě tato epizoda stala terčem výpadů proti tzv. „woke“ agendě a rozmanitosti v médiích.
„Je to odpad“
Na Metacriticu má seriál od kritiků velmi slušných 81 %, ale uživatelské recenze jsou znatelně chladnější. Čtvrtý díl má na ČSFD jen 68 %, přičemž řada komentářů útočí na sexuální orientaci postav, nikoliv na kvalitu scénáře nebo herecké výkony.
„Hned zkraje duhová vlajka hrdě nám vlaje. Vzpomněl jsem si u toho na sovětské propagandistické filmy, kterými nás komoušská televize krmila v 70. letech. Historie se opakuje. (Nejlepší hláška: Já budu táta.) Koho by napadlo, že zrovna z Last of Us bude něco jako vlajková loď pomatené woke propagandy,“ napsal jeden z uživatelů na ČSFD.
Ani další se nedržel zpátky: „Je to odpad, multikulturalismus, homosexualita, vypnul jsem to u čtvrté kapitoly, už se na ten odpad nebudu dívat ani vteřinu.“
I první série sklidila kritiku
Podobnou kritiku sklidila už první řada, zejména třetí epizoda s vedlejšími postavami Billa a Franka. I tehdy se část diváků ozvala kvůli zobrazení homosexuálního vztahu – přestože šlo o rozšíření děje s jemnými náznaky už ve hře.
Tvůrci Neil Druckmann a Craig Mazin však pouze adaptují to, co bylo ve hrách dávno řečeno. Seriál nepřepisuje děj ani postavy, jen jej přenáší na obrazovky. Kritika tak znovu míří spíš na samotnou existenci menšinových postav než na kvalitu adaptace.
Zdroj: ČSFD, GameSpot
Zdroj obrázků: se svolením HBO
Bella se vyplatila. 😀
Mongoloidní Bella bez mimimky stojí víc než za starou bellu. Žvanírna, slátanina bez hlavy a paty, seriál obsahuje vše co člověk rychle ve hře přepíná. Tak škaredý rypáky, vybrat z 8 mld lidí na světě, to chce kus umění. Kdybych neznal hru, tak bych se na to nedíval vůbec! A ten přešitej ťaman v 2/5 ! To je sekta, ti tvůrci?,nebo co! i tak ze zvědavosti s posouvaním žvástů. Ani zbla pozitivního
ale ta dina je hezká holka ne? kvuli ni se divam XD
Čert vem lesbické a gay scény, to beru.. ale co byl cringe prvního kalibru byla hláška im gonna be a dad.. ne nebudeš! Hlavní herečka je nesympatická, nemastna neslaná, na tuhle roli se absolutně nehodí. Bez Pedra a po té stupidní hlášce už se na to odmítám koukat.
Bohužel je to tak. V dnešních filmech a seriálech už člověk narazí na normální pár velmi sporadicky. To jsou buď lesby nebo gayové a když už je tam hetero pár, tak je to černoch a běloška nebo naopak. Člověk se s takovými páry těžko sbližuje. Na heterosexuální lidi už se úplně se*e. Hlavní hrdinka opravdu nevypadá zrovna nejlíp. V Gotku byla super, ale tady už ne. Aspoň, že ta Dina je kočka. Ale bisexuální. To mi fakt leze na nervy.
Propaganda? Jako fakt srovnáváte sovětskou propagandu se snahou zobrazovat v kinematografii lgbtq+ komunitu, která je součástí společnosti, a vždycky byla, ať už se stavíte na hlavu, jak chcete? Tito lidé byli naopak v minulosti skrýváni, jako kdyby neexistovali. Jak myslíte, že se cítili? A myslíte, že si svou orientaci vybrali? Ne, nevybrali, už kvůli lidem jako jste vy by to měli daleko snažší, kdyby byli cis a hetero podle vašich zkamenělých představ. Pokud jsou nyní v seriálech a filmech zobrazováni, pak to naopak znamená, že je zobrazována realita společnosti – protože takhle to opravdu je, tito lidé existují, a můžete se třeba kousnout do zadku. Naproti tomu sovětská propaganda byla propagandou totality, zla, ideologie, která neváhala věznit a vraždit nevinné lidi. Vaše srovnání tedy nechápu. Nechte lidi žít tak, jak chtějí, jejich orientace tomuhle světu fakt nijak neubližuje. Vy mu ubližujete svýma nenávistnýma řečma. Jo, a Bella (resp. její představitelka) nemá povinnost se vám líbit.
Problém není ani tolik v tom, že by lidem vadili homosexuálové či jiná členové LGBTQ+/- komunity. Ten spočívá v tom, že ač ve společnosti tvoří tito jedinci zanedbatelné procento z celkové populace, tak v kinematografii či hrách je jejich zastoupení mnohem vyšší. A to až do té míry, že si člověk nemůže pomoct než vycítit za tím určitou úmyslnou agendu. Spousta lidí tohle nemá ráda, jelikož je to v podstatě pokus dělat z nich blbce, podstrčit jim něco, aniž by si toho měli všimnout a tím měnit jejich smýšlení.