Šéf Telegramu za mřížemi: čím se Pavel Durov provinil?

Telegram Pavel DurovZdroj: Reuters, TelegramTelegram Pavel Durov
  • Na francouzském letišti Le Bourget byl zatčen Pavel Durov, CEO Telegramu
  • Telegram patří k jedné z poměrně bezpečných komunikačních platforem
  • Právě to, že přes aplikaci komunikují i velmi pochybní lidé a organizace, bylo pravděpodobně Francii trnem v oku

Co je Telegram a kdo je Pavel Durov

Na úvod pro ty, kteří se v tom tak úplně neorientují. Telegram vznikl v roce 2013, a to pro Apple zařízení, tedy pro iPhony. Za vývojem stojí firma Digital Fortress, jejímž vlastníkem je ruský občan Pavel Durov. Ten mimochodem založil i ruskou sociální síť VKontakte, zdroj velmi humorných obrázků z ruských domácností a sídlišť.

Telegram je v současné době komunikačním kanálem, který umožňuje odesílat a přijímat zprávy i bez toho, aby bylo vidět vaše telefonní číslo. Funguje podobně jako třeba Signal nebo WhatsApp, ale uživatelé jsou poměrně dobře chráněni před identifikací, nikdo je zkrátka nemá moc velkou šanci odhalit. Tedy za předpokladu, že si číslo skutečně skryjí.

V posledních letech je Telegram na vzestupu, protože přes něj komunikují weby a agentury jako například Nexta (běloruské opoziční médium), které přinášejí zprávy z dění ve válce na Ukrajině, ale i jinde ve světě. A samozřejmě je aplikace oblíbená i pro tu druhou strany. Používají ji ve velkém ruské bezpečnostní složky, ale i další „problematické“ organizace, které využívají možnosti zakládat skupiny s neomezeným počtem účastníků.

Telegram používá kde kdo

Telegram má aktuálně sídlo v Dubaji a Pavel Durov se od roku 2014 nezdržuje v Rusku, ale získal občanství státu Svatý Kryštof a Nevis. Není však úplně tajemstvím, že byl trnem v oku kde komu. Jeho komunikační aplikaci totiž používá i Islámský stát, a to prokazatelně na organizaci atentátů, mimo jiné. Telegram jejich kanály blokoval, ale to je marný boj s větrnými mlýny.

V sobotu 24. srpna byl Pavel Durov zatčen na pařížském letišti, a to v podstatě ihned poté, co vystoupil z letadla. Je poměrně překvapivé, že se vydal do Francie, kde mělo jeho soukromé letadlo mezipřistání, když věděl, že je na něj v zemi vydaný zatykač.

Důvodem zatčení má být podezření z několika trestných činů. Konkrétně se jedná o obchod s drogami, podvod, kyberšikanu a organizovaný zločin. Sám Durov se ničeho takového nedopustil, pouze vyvinul a provozoval platformu, přes kterou se uvedené zločiny páchaly.

Nechceme, abyste si šifrovali komunikaci!

A to je na tom nejhorší. EU v posledních letech brojí ve velkém proti možnosti šifrovat komunikaci. Mimo jiné je v Bruselu jedním z hlavních postav těchto tlaků i česká eurokomisařka Věra Jourová (do června 2024 členkou ANO). Francie jako země, kde to v posledních letech není se svobodami tak úplně růžové, potřebuje logicky na někoho hodit rostoucí kriminalitu.

Věra Jourová
Zdroj: x.com/VeraJourova

Namísto ukazování prstem na konkrétní politiky, kteří by měli nést zodpovědnost za reálné příčiny, se to hodilo z velké části na komunikační platformu Telegram. Právě přes tu se organizovali útočníci, kteří mají na svědomí vraždění v koncertní hale Bataclan v roce 2015.

Přesun viny na zprostředkovatele komunikace

Jak to dopadne dál s Pavlem Durovem, je otázkou. Můžeme jenom doufat, že dobře ví co dělá, protože ve Francii přistál plánovaně. Jeho případný trest by byl dalším jasným krokem, který by dal jednoznačně najevo trend poslední doby, tedy snahu přenést zodpovědnost z politiků a bezpečnostních složek na komunikační platformy a sociální sítě. Za kyberšikanu budeme za pár let trestat nikoliv jejího reálného pachatele, ale majitele platformy, přes kterou se šikana odehrávala. Jestli se ptáte, zda je to krok správným směrem, tak nikoliv.

Problematika je to poměrně složitá, a to i z morálního hlediska. Historie však ukázala, že zákaz jedné platformy vyústí v rozšíření platforem dalších a současně i ve větší roztříštěnost trhu. Obecně je však znatelný tlak z Bruselu směrem k větší kontrole nezávislých a vlastně vládou nekontrolovatelných platforem. Obvykle se to zaobalí do rizika terorismu a utlimátním argumentem všech demagogů bývá zneužívání dětí. Zkrátka když nelze dopadnou a veřejnosti předhodit jednoznačného viníka, hledá se viník zástupný. V tomto případě se jím stal Pavel Durov.

Zdroj: lemonde.fr
Obrázky: Albert Gea/Reuters, Telegram, x.com/VeraJourova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *