- V souvislosti s tím, jak se řeší poplatky ČT, jsme se rozhodli tuto problematiku podrobněji rozebrat
- Seriál několika článků začneme tím, že se podíváme na zákony a na to, jak Česká televize funguje
Obsah článku
Zákon České národní rady o České televizi
Česká televize byla zřízena České národní rady ze dne 7. listopadu 1991. Celý zákon si můžete prostudovat zde. My ho tu nebudeme pitvat celý, podíváme se jenom na věci, které z něj vyplývají.
Česká televize a její povinnosti směrem k občanům
Vysílání ČT je službou občanům, mělo by být vyvážené, objektivní a poskytovat ověřené informace pro svobodné vytváření názorů. Skladba pořadů musí být taková, aby pokryla potřeby všech skupin obyvatel, menšin, to bez ohledu na původ, víru, věk, pohlaví a podobně. Úkolem České televize je výroba a vysílání zpravodajských, publicistických, dokumentárních, uměleckých, dramatických, sportovních, zábavných a vzdělávacích pořadů a pořadů pro děti a mládež.
Česká televize naplňuje výše uvedené tím, že má vlastní síť zpravodajů, zajišťuje regionální vysílání, vytváří a udržuje archiv pořadů a alespoň na jednom programu zajišťuje 24hodinové zpravodajství. Dále Za takovou svého druhu perličku bychom mohli označit povinnost ČT poskytovat teletextové služby.
Rada České televize
Zákon pamatuje i na kontrolu ČT, proto byla zřízena Rada České televize. Dále bude nejlepší asi přímo citovat z příslušného paragrafu:
„Rada má 18 členů. Funkční období člena Rady je 6 let. Členy Rady volí a odvolává Poslanecká sněmovna a Senát, a to tak, aby v ní byly zastoupeny významné regionální, politické, sociální a kulturní názorové proudy.
Poslanecká sněmovna a Senát volí členy Rady z kandidátů navržených právnickými osobami, od jejichž vzniku uplynulo v době podání návrhu alespoň 10 let a které představují kulturní, regionální, sociální, odborové, zaměstnavatelské, náboženské, vzdělávací, vědecké, ekologické a národnostní zájmy.“
Členství v radě není slučitelné s většinou veřejných funkcí. Nebudeme je zde vyjmenovávat všechny, ale radní nesmí být prezident, senátor, poslanec, soudce, státní zástupce a nesmí mít funkci v politické straně nebo hnutí. Radní rovněž nemůže vykonávat funkci, pakliže jeho osoba blízká je v nějakém výdělečném nebo komerčním vztahu s ČT.
Rada ČT vybírá generálního ředitele České televize. Je to tedy velmi důležitý orgán. Rada ani její členové však nesmějí přímo zasahovat do výroby a vysílání televizních pořadů. Nemohou tedy mluvit třeba do toho, co se kdy bude vysílat a nemohou ani ovlivnit podobu pořadů.
Poradním orgánem rady ve věcech hospodaření ČT je Dozorčí komise. Má 5 členů, kteří jsou voleni a odvoláváni Radou ČT. Komise sleduje hospodárné a účelné využívání finančích prostředků ČT, svá zjištění předává radě.
Ještě si dovolíme malou poznámku – Rada České televize svá jednání zaznamenává v audio podobě a záznamy lze samozřejmě na internetu jednoduše dohledat.
Česká televize a její financování
ČT má dva hlavní zdroje. Tím největším jsou koncesionářské poplatky, ty si rozebereme v samostatném článku. Zdrojem sekundárním je vlastní podnikatelská činnost ČT, což znamená například prodej práv na různé pořady, reklama a podobně. Celé je to trochu složitější a část těchto financí se co České televize vrací, část jich jde Státnímu fondu kultury České republiky. Nicméně to není zase až tak podstatné.
Zdroj: Zákony pro lidi
Obrázky: Midjourney