- Používáte chytré hodinky s fluoroelastomerovými pásky?
- Tak to se velmi pravděpodobně vystavujete nebezpečí
- Tyto umělé pásky jsou totiž plné nebezpečných chemikálií
Umělé pásky vyrobeny z fluoroelastomeru používají takřka všichni výrobci chytrých hodinek, kolikrát jako základní řemínek. Často se nachází u hodinek či fitness náramků určených pro cvičení, protože se můžou pochlubit velmi dobrou odolností. Jenže tento materiál s sebou nese jedno velké nebezpečí v podobě „věčných“ chemikálií.
Obsah článku
Nebezpečí na zápěstí
Pásky na hodinky vyrobené z fluoroelastomeru mají spoustu výhod, ale také jednu obří, zdraví ohrožující nevýhodu. Nejnovější studie totiž ukázala, že obsahují vysoké koncentrace chemických látek známých jako PFAS látky (per- a polyfluoralkylové látky). Ty se jen velmi těžko odbourávají na přírodní bázi a proto se jim říká také „věčné chemikálie“.
Tyto látky jsou pochopitelně syntetické, tedy uměle vytvořené člověkem, a i když o tom možná ani nevíte, ve větší či menší koncentraci se nachází prakticky všude kolem nás. Pokud používáte například nepřilnavé pánve, plastové krabičky na potraviny, nebo třeba nepromokavé oblečení, do styku s látkami PFAS přicházíte na každodenní bázi.
Látky se více vstřebávají hlavně při cvičení
Výzkumníci při tomto průzkumu extrahovali chemikálie celkově z 22 pásků napříč různými značkami a v rámci odlišných cenových hladin. Vyšší koncentrace se týkala prakticky všech výrobců a hlavním problémem je kyselina perfluorhexanová (PFHxA), která se v nich vyskytuje v nadměrně vysoké koncentraci.
Problémem je, že tyto pásky postavené na fluoroelastomeru jsou často inzerovány jako sportovní, což je, díky vyšší odolnosti, logické, ale právě při sportu se nebezpečné látky vstřebávají do těla ještě víc. Při sportu se totiž tělo, potažmo pokožka, potí a při pocení se póry na ní více roztahují, což znamená, že vstřebávání je ještě o řád intenzivnější.
Před koupí si pásek zkontrolujte
Na základě této studie doporučují vědci se páskům postavených na bázi fluoroelastomeru raději vyhnout a sáhnout po nějaké bezpečnější alternativě (například látkovém řemínku). Mějte na paměti, že dlouhodobé vystavení těmto látkám může způsobit oslabení imunitního systému, opoždění vývoje u dětí a vážné zdravotní problémy. V krajních případech může vést až k výskytu několika typů rakoviny.
Zdroj: ACS Publications, ACS
Obrázky: ChatGPT