- Česká televize je financována z prostředků, které vybere na poplatcích, takže se podle toho musí chovat a být transparentní
- Povinně zveřejňované smlouvy jsou však stále začerňované
- O co ČT jde a proč smlouvy začerňuje?
Obsah článku
Česká televize musí zveřejňovat smlouvy
ČT je povinným subjektem podle zákona č. 340/2015 Sb., o registru smluv, a má tedy povinnost zveřejňovat smlouvy v registru smluv, pokud jejich hodnota přesahuje 50 000 korun bez DPH. Tyto smlouvy mohou být částečně začerněné, tedy mohou být nějakým způsobem odstraněna osobní data a podobné citlivé informace.
Kdy je možné ve smlouvách začerňovat?
Dále může docházet k začerňování údajů, které splňují definici obchodního tajemství, tedy jsou konkurenčně významné a nejsou to běžně dostupné skutečnosti. Obchodním tajemstvím však nikdy nemůže být příjemce a hodnota veřejných prostředků. Problém je, že Česká televize se v tomto pohybuje dost na hraně, až by se dalo skoro říct, že ji překračuje. Pokud dochází k pochybnostem, jestli údaj má nebo nemá být začerněný, platí zásada, že nikoliv.
Veškeré smlouvy, které ČT uzavřela a splňují povinnost zveřejnění, najdete v registru smluv, který je dostupný online. Podívejme se nyní na dva příklady, kdy Česká televize není tak transparentní, jak by měla být a ve kterých veřejnost nemá kontrolu nad tím, co se děje s vybranými prostředky.
WC na Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
Smlouva (ID smlouvy je 30999080) je na zajištění WC kontejneru i s vývozy, jedná se tedy o kompletní službu. Pro ČT ji zajišťuje WC Servis s.r.o., na tom by nebylo nic zvláštního. Problém je, že ve smlouvě je začerněna cena. Pokud tedy bude chtít kdokoliv zkontrolovat, zdali třeba zakázka není předražená, nemůže tak učinit, protože se nedozví cenu, podle které by mohlo dojít ke srovnání s nabídkou jiných firem. Je zde značný prostor pro fantazii a spekulace, přičemž obojímu se dá jednoduše předejít, a to zveřejněním ceny zakázky.

Rámcová smlouva o provedení fotografické činnosti
Druhým příkladem je smlouva (ID smlouvy je 30956160) o zajištění fotografické činnosti, tedy patrně focení. Je trochu zvláštní, že veřejnoprávní médium formátu ČT si toto není schopné pokrýt samo, ale budiž. Poměrně obsáhlý dokument jednu cenu obsahuje, a to maximální částku za celou zakázku. Dva miliony korun za fotografické služby (od 17. 4. 2025 do konce roku) je vcelku solidní suma, a to při práci na plný úvazek. Ze smlouvy víme, že zakázka tuto hranici nepřekročí.

Co však veřejnosti zůstává utajeno, je sazebník a odstavec 4.10, který s ním patrně souvisí. Fotografka Terezie Fojtová tak může ČT účtovat příliš vysokou sumu, která je vysoko nad průměrem v oboru. Jiný důvod, proč by měl být sazebník začerněný, nás nenapadá.
Zdroj: Registr smluv, dvs.cz
Obrázky: vytvořeno v Midjourney
Pokud chce ČT zvyšovat poplatek, ať zveřejní smlouvy nebo zdůvodní, proč takto činí.
Pánové Fridrich, Mrzena atd., dále členové rady ČT jsou placení z poplatků sledovatelů veřejnoprávního zpravodajství (jsou poskytovatelé, nikoli vlastníci!!!) ze svých zdaněných peněz, tak nechápu tu drzost o rozhodovat o veřejných věcech, jakoby se jednalo o soukromý majetek a rozhodnutí vlastníka.
Pokud našla Rada ČT vůli odvolat ředitele, musí nabídnout své posty! Nebyli zvoleni, jsou to političtí samozvanci.
Ne jejich platy nikdo z daňových poplatníků nepřispívá, dobrovolně!
Velmi smutná dezintegrace ČT.
Líto lidí ve vedení mi rozhodně není, zejména Mrzeny, Frydrycha, zaprodanců Kubala a Řezníčka. Nechápu, proč máme my, slušní lidé jim živit rodiny. A to jsem pravicový volič. Ne BABOLAND!!!