Jak ušetřit na online předplatných? Pomohou tyto 4 triky

ByLudvík Eckerman

27 prosince, 2024
Online předplatná
  • Velká část služeb je dnes založena na systému online předplatného
  • Platba menších částek každý měsíc však ve výsledku za rok udělá solidní sumu
  • Víme, jak ušetřit a zbytečně nepřeplácet

Předplatné k předplatnému

Je to zcela typický scénář – předplatíte si třeba Netflix, měsíc nebo dva koukáte na seriály, pak vás zaujme třeba film na online platformě Max, tak ji k Netflixu přidáte. K tomu se přidá třeba Google Disk nebo Microsoft OneDrive, navrch PlayStation Plus, YouTube Premium, Spotify a rázem jste na částce klidně přes 2000 korun měsíčně. Tak nějak to vnitřně tušíte, ale úplně se vám nechce to počítat, protože dopředu víte, že byste se z celkové sumy zhrozili. Co s tím?

Vypište si, co platíte

Na úvod musíme varovat, že pokud se chcete vyhnout negativním emocím a výčitkám, existuje i jedno velmi radikální řešení, jak zbytečné platby omezit, najdete jej na konci článku. Nicméně pro lepší přehled doporučujeme tedy kousnout do kyselého jablka a hezky si na papír pod sebe vypsat všechny služby, které si na měsíční nebo roční bázi platíte. A to i s částkami! Uvidíte, kolik vás měsíčně co stojí, a tedy jak velký je potenciál úspory.

Odhlaste, co nepotřebujete

Postupně se zamyslete na seznamem s tím, že si u každé jednotlivé služby řeknete, jestli ji skutečně nutně potřebujete. Ano, třeba YouTube Premium se skutečně špatně vzdává, stejně tak třeba Spotify. Nejde však o to, eliminovat úplně vše, ale okrájet platby, které nejsou vyloženě nutné, nebo jsou dokonce zbytečné. Proto tedy poctivě vyškrtejte vše, co není vyloženě „must have“. Samozřejmě nezapomeňte ihned odhlásit u vyškrtnutých položek i předplatné. Udělejte to hned! Pak už se k tomu nedokopete, znáte se… Pomůže, když budete postupně sčítat částky za zrušené služby, tedy výši úspory.

Sdílená online předplatná

Jednou z cest, kterou lze docela dost ušetřit, je sdílení. Třeba výše zmíněné YouTube Premium lze sdílet se členy rodiny za o něco vyšší částku předplatného. Takže když od každého vyberete měsíční poplatek, velká část nákladů se vám vrátí. To stejné lze udělat i třeba s cloudovými úložišti nebo hudebními službami.

Není levnější náhrada?

Velmi často můžete nahradit předplatné třeba pořízením softwaru jednorázově, existují i neplacené alternativy. Typickým příkladem je kancelářský balíček Office. Můžete jej pořídit i jako doživotní licenci za částku do 1000 korun, ale velmi dobře poslouží i Open Office nebo Libre Office. A ani Outlook není nenahraditelný. Thunderbird ho v lecčems předčí a jsou i jiné nástroje pro správu emailových schránek.

Cloud lze nahradit pořízením NAS serveru. Ano, vrátí se to až za několik let, ale máte svá data pod kontrolou a většina NASek zvládá zpřístupnit data i online, tedy nejen v rámci domácí sítě. Kupte takový, který má pozice alespoň pro dva disky v RAID 1, zrcadlením snížíte riziko ztráty dat na minimum.

Nejradikálnější krok

Pokud potřebujete skutečně důkladný řez, doporučujeme zrušit platební kartu, ze které se poplatky za služby automaticky strhávají a nechat si od banky poslat novou. Předplatná postupně vyprší a pokud jste líní, je to v tomto případě výhoda. Nebude se vám totiž chtít zadávat číslo karty nové u těch služeb, které nevyužijete. Během měsíce tak osekáte náklady jen na ty položky, které skutečně potřebujete.

Zdroj: autorský text
Obrázky: Midjourney

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *