- NAS server může být doplňkem ke cloudu, případně jej může i zcela zastoupit
- Na trhu je spousta možností od různých výrobců
- Pokusíme se pomoci s výběrem pro běžnou domácnost nebo menší firmu
Obsah článku
NAS (Network Attached Storage) je vlastně malý počítač, který je stavěný primárně na to, aby se na něj ukládala data. Disponuje jedním nebo více disky, které mohou být v různých režimech RAID. S tím souvisí i možnosti případné obnovy při havárii jednoho nebo více disků, ale má to přímý důsledek i na výkon NASu.
Výhodou oproti cloudu je, že máte svá data pod kontrolou a zodpovídáte si za ně sami. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, pakliže však máte třeba několik TB fotografií a videí, je cloud poměrně drahý a NAS se časem zaplatí. Zaplatíte sice větší obnos najednou, ale jen jednorázově. Od cloudu vás však nezrazujeme. Pokud chcete mít svá data skutečně „posichrovaná“, je ideální kombinace kriticky důležitých dat uložených na cloudu i vlastním serveru zároveň. Když vám totiž třeba vyhoří dům nebo byt s uložištěm uvnitř, máte ještě zálohu online.
Chcete-li vyloženě eliminovat ukládání dat na cloud, je tu možnost pořídit si dva NAS servery, umístit každý ideálně na opačnou stranu světa (nebo alespoň města) a zrcadlit jeden na druhý. Některá profi a polo-profi řešení to umožňují, ale nevýhodou je samozřejmě dvojnásobná pořizovací cena hardwaru. Teď už tedy k těm hlavním kritériím, podle kterých vybírat.
NAS s jedním diskem je k ničemu
Nejlevnější řešení v nabídkách eshopů disponují pouze jedním diskem, případně volnou pozicí na jeden disk. Něco takového se dá přinejlepším označit za trochu lepší externí disk. Když havaruje disk, jste nahraní. Velká část kouzla NASu, jak jsme už naznačili, je v možnosti ukládat data v rámci diskového pole. Kdo chce mít své soubory v bezpečí zvolí RAID 1 (nejobvyklejší řešení – klasické zrcadlení), RAID 5, RAID 6, případně víceúrovňové pole. Pro domácí použití postačí RAID 1 naprosto bohatě. Složitější systémy, tedy RAID 5 a RAID 6 je trochu složitější opravit při havárii disku, navíc pro RAID 5 potřebujete alespoň tři disky, pro RAID 6 je to rovnou pět disků. Ještě jednou tedy: pro běžné použití je ideální RAID 1.
Kolik disků?
S ohledem na kapacitou současných plotnových pevných disků vám budou stačit dvě pozice. Ideální je, koupit si NAS neosazený a disky si dokoupit zvlášť. Větší firmy a nasazení, kde je potřeba rychlý přístup k datům, budou chtít server s SSD disky, případně zvolí řešení umožňující kombinaci HDD a SSD. Jestli si potřebujete někam uložit kolekci hudby a filmů, kterou jste pracně napirátili za poslední tři dekády, bohatě si vystačíte s plotnovými disky.
Multimediální server
Synology, QNAP nebo i Western Digital umějí udělat z NASu multimediální server. Stačí na chytrou televizi nainstalovat aplikaci a můžete sledovat filmy přes domácí síť. Je to skvělá vychytávka, ale pokud televize umožňuje procházet soubory na síťových zařízeních, případně ji máte připojenou k domácímu PC, je vám multimediální server k ničemu. Film totiž spustíte na dálku hravě i bez něj.
Doplňkové aplikace
Co všechno vlastně od NAS chcete? Je super, že to umí ukládat data, ale možností je daleko víc. Můžete si třeba přehrávat hudbu z vlastní kolekce. A to nejen doma v rámci sítě, ale klidně i na cestách, někteří výrobci umožňují její streamování online.
V serveru běží vlastní operační systém a je možné si u většiny značek stahovat i různé aplikace. Podívejte se, jaké to jsou a jestli vám k něčemu budou, nebo ne. Pak totiž nemá smysl kupovat zbytečně výkonné zařízení.
Dobře vyberte disky
Nedoporučujeme kupovat bezhlavě ty nejlevnější disky, které splňují nároky objemu dat. Raději si připlaťte a pořiďte takové, které jsou určené pro nepřetržitý provoz právě v NAS serverech. A nezapomeňte se podívat do seznamu kompatibilních zařízení, kde je uvedeno, jaké fungují a jsou s vybraným serverem stoprocentně kompatibilní. A co se týče úložného prostoru, je lepší mít nějakou rezervu, než za půl roku zjistit, že jste narazili na limit kapacity. Ideální je, sečíst objemy všeho, co na NAS uložíte a vynásobit to minimálně dvěma.
Kam s ním?
Ve chvíli, kdy jsme do domácnosti pořídili NAS, propuklo všeobecné veselí. Jenže pak přišel problém, nad kterým jsme nepřemýšleli. Kam ho dáme? Je to zařízení, které je zapnuté trvale, má ventilátor a i disky jsou slyšet. Ložnici jsme tedy vyloučili. Do spižírny také ne, na chodbě se na něj bude prášit, na půdě by mohl přijít k úhoně (kuna). Ve finále tedy skončil v obýváku vysoko z dosahu dětí, doufejme i všelijakých náhodných projektilů a umně vržených angličáků.
Zdroj: autorský text
Obrázek: Midjourney