- Lokátory jsou velmi praktickým mobilním příslušenstvím
- Měli jsme možnost otestovat model Moto Tag od Motoroly
- Kromě vyhledávání nabízí i slušné doprovodné funkce
Na trhu je k dispozici poměrně dost mobilních lokátorů a jedním z těch nejnovějších je model Moto Tag od Motoroly. Ten u nás vyjde na nějakých 990 korun, takže patří mezi ty nejdražší lokátory a je dokonce dražší i než AirTag od Applu. Funguje ale velmi dobře, je snadný na používání a rozhodně se jedná o pomocníka, kterého oceníte.
Obsah článku
Balení a design
Prodejní balení Moto Tag je velmi kompaktní a skromné, přičemž kromě samotného lokátoru a nezbytné literatury vlastně neobsahuje nic jiného. Není o moc větší než samotný produkt, jehož rozměry čítají 31,9 × 8 mm, což je nachlup stejně, jako u AirTagu. To je samozřejmě velká výhoda, ale o tom až později.

Moto Tag je k dispozici ve dvou barvách, modré a zelené a jedná se o velmi sympatické zařízení. S hmotností 7,5 gramu je také opravdu lehoučký, takže o něm nabudete ani vědět a jeho konstrukce působí velmi kvalitním a bytelným dojmem. Je samozřejmě celá plastová a díky krytí IP67 vydrží lokátor sloužit i jinde, než jen v suchém a teplém prostředí.
V horní části lokátoru, to je ta s logem Motoroly, se nachází integrované tlačítko se dvěma funkcemi. Na opačné straně je pak reproduktor a kryt ukrývající akumulátor. Energii lokátoru dodává klasická, hodinková baterie typu CR2032, která stojí kdekoliv v obchodě pár korun a Motorola uvádí, že udrží Moto Tag při životě zhruba rok.

Uvedení do provozu
Uvést Moto Tag do provozu je nesmírně snadné. Obdržíte ho již s baterií, která je zajištěna plastovým páskem a ten pro jeho spuštění stačí vytáhnout. Tento pásek blokuje kontakt mezi baterií a konektorem v lokátoru, takže po jeho vytažení se vše spojí a Moto Tag oznámí své ožití hlasitým zvukovým tónem.


V telefonu, se kterým chcete lokátor spojit, je nutné mít nainstalovanou aplikaci Najdi moje zařízení od Googlu, která zastřešuje jeho lokalizaci. Jakmile lokátor spustíte, aplikace vám nabídne jeho připojení k telefonu a zároveň i stažení doprovodné aplikace Moto Tag. Ta je pro provoz lokátoru také nezbytná a provádí se přes ni aktualizace firmwaru, proto ji nainstalujte.


Aplikace slouží také k aktivaci doprovodných funkcí, které v platformě od Googlu zapnout nejdou. Vzhledem k tomu, že lokalizace probíhá přes Najdi moje zařízení, tak polohu lokátoru uvidíte na jakémkoliv telefonu, na který se přes svůj Google účet přihlásíte a nejenom tedy na tom, se kterým jste Moto Tag původně spárovali.
Moto Tag a funkce
Hlavní funkcí lokátoru je lokalizace, která využívá UWB, tedy ultra široké pásmo. Lokalizace je vcelku přesná a přes Najdi moje zařízení je možné nechat se k lokátoru přímo navigovat v rámci platformy Mapy Google, nicméně pokud se nachází ve vaší blízkosti, budete se orientovat podle zvuku. Moto Tag je možné prozvonit, a to jak z dedikované aplikace, tak z Najdi moje zařízení.
Prozvonění funguje i opačně a dvojitým stisknutím tlačítka na lokátoru prozvoníte spárovaný telefon, což se také může hodit. Tuto funkci je nutné aktivovat v aplikaci Moto Tag, stejně jako funkci vzdálené spouště fotoaparátu, kdy jedním stiskem tlačítka na lokátoru pořídíte u připojeného telefonu snímek. Mějte ale na paměti, že musíte mí povolen neomezený provoz aplikace na pozadí.

Přes Najdi moje zařízení je pak možné dát lokátoru přívěsek podle toho, k čemu je ukotven a co hlídá. V nabídce jsou klasické věci, jako například taška, kolo, peněženka, klíče, zavazadlo, auto, nebo třeba sluchátka. Zde je také možné sdílet polohu Moto Tag s jinými uživateli, a to prostřednictvím odeslání odkazu.
Výměna baterie
Pohon lokátoru Moto Tag obstarává knoflíková baterie CR2032, která by ho měla udržet při životě zhruba rok. Výměna baterie je ale snadná. Stačí, když položíte lokátor do dlaně zadní stranou nahoru, dlaní druhé ruky ho pevně přitisknete a poté pootočíte proti směru hodinových ručiček, čímž uvolníte zamykací mechanismus zadního krytu. Zavírání pak probíhá v opačném gardu.
Příslušenství
To, že je Moto Tag stejně rozměrný a má shodnou konstrukci, jako AirTag, má své výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že nemá žádné poutko, takže ho bez doplňkového příslušenství nikam nepověsíte a můžete ho tedy nosit maximálně tak po kapsách, dát ho třeba do zavazadla, nebo nechat v autě. Na klíče ho bohužel přímo po vybalení nepověsíte a bez příslušenství se neobejdete.

Pokud začnete hledat doplňkové příslušenství, tak žádné originální sice nenajdete, ale můžete samozřejmě použít cokoliv, co sedí na AirTag. K dispozici tak budete mít opravdu nepřeberné množství kožených či silikonových přívěsků a různých pouzder od všemožných výrobců, takže v tomto směru je rozhodně z čeho vybírat.
Závěr recenze lokátoru Moto Tag
Když vyřadíme Samsung a Galaxy Smart Tag, který je kompatibilní jen s jeho telefony, tak žádný z výrobců telefonů s Androidem nevyrábí lokátory. A je to škoda, protože Najdi moje zařízení je robustní platforma, která funguje velmi dobře a o nějaký povedený lokátor si přímo říká. Na pomoc ale naštěstí přispěchala Motorola se svým modelem Moto Tag.
Je sice možná dražší, ale funguje opravdu dobře a nabízí kombinaci přesné lokalizace a praktických, doprovodných funkcí, s vysokou výdrží na baterii. Disponuje také kvalitní konstrukcí s krytím IP67 a sympatickým designem. Na šasi se bohužel nenachází integrované poutko, ale Moto Tag je stejně velký, jako Apple AirTag, takže si potřebné příslušenství dokoupíte bez problémů.
Zdroj: autorský text
Obrázky: Jaromír Horehleď