- Většina z nejpopulárnějších online služeb, které využíváme, je původem z USA
- Přesto jsou v Evropě dostupné solidní alternativy, které často schopnostmi i funkčností ty oblíbenější a používanější předčí
Obsah článku
Online světu vládne Amerika
„Big Tech“, tedy největší a nejvlivnější firmy světa, mají v naprosté většině případů sídlo v USA, nebo v Asii. Evropa je trochu pozadu, s výjimkou SAP, ASML a Spotify hraje spíš druhé až třetí housle. Přesto je tu dost kvalitních projektů, které jsou opravdu solidní alternativou třeba k WhatsAppu, Gmailu a podobně.
Jaké evropské služby lze využít, shrnuje skvěle webová stránka European Alternatives, kde je najdete přehledně rozdělené. Podívejme se na ty nejzajímavější.
Gmail
Asi nejpopulárnější emailová služba na světě, propojená s ostatními nástroji do jednoho ekosystému. Gmail je všechno, jenom ne soukromý a právě zde evropské alternativy dost bodují. Asi nejbezpečnějším emailem je švýcarský Protonmail, následovaný službou Tuta Mail, ale pak je zde třeba i německé Hosteo nebo mailbox.org. Jestliže toužíte po emailové službě, která nejen, že má na starém kontinentu servery, ale i sídlo podnikání, lze si vybrat z velmi bohaté nabídky.
I nejrůznějších messengerů máme v Evropě dostatek. European Alternatives jich nabízí hned pět: Olvid, Threema, Ginlo Private, Skred a TeleGuard (ten je zaměřený spíš na využití pro vintrofiremní komunikaci). Probém je, že použitelnost chatovací aplikace determinuje počet jejích uživatelů. A zde se bohužel Evropa moc nechytá.
Google Docs a Office 365
Tady už to přestává být snadné, protože Google s Microsoftem drží v online práci s dokumenty naprostou většinu, navíc s Office se učí pracovat i studenti ve školách a ovládat Word a Excel patří k základní výbavě většiny pracovníků v korporátech. Troufáme si tvrditi, že většina z našich čtenářů asi nebude znát evropské alternativy Nuclino, Nextcloud Office nebo CryptPad. Ve srovnání se dvěma americkými giganty jsou to skutečně trpaslíci.
YouTube
I zde se překvapivě najdou možnosti čistě evropské. Máte-li odvahu a čas, můžete je vyzkoušet, ale upřímně k tomu nevidíme moc důvodů. Jedná se o: Mave, Alugha, Bunny Stream a Jet-Stream. Ne, neznáme ani jednu z nich a nepředpokládáme, že by mohly pozici YouTube v online světe i třeba jen ohrozit.
Evropské VPN
Webová stránky European Alternatives uvádí následující služby jako náhradu NordVPN: Mullvad VPN, Proton VPN, F‑Secure Freedome VPN, Goose VPN, Xeovo, OctoVPN a AirVPN. Zkušenost máme s prvními dvěma, tedy Mullvad a Proton VPN. Švédský Mullvad umí zaručit naprostou anonymitu a nespojuje uživatele s emailem (novému uživateli je vygenerované náhodné číslo účtu, email se nikam nezadává), ba dokonce ani platební kartou (lze platit i penězi zaslanými v obálce). Proton VPN zase poskytuje omezené připojení zdarma, ale ani v placené variantě to není špatná služba.
Zdroj: euractiv
Obrázky: Midourney