Akumulátor telefonu ve vedrech dostává zabrat. Jak tomu zabránit?

Akumulátor telefonu v teplech trpíZdroj: Midjourney
  • Teploty venku se už pomalu šplhají na dvacet stupňů, teplo začíná být nejen lidem, ale i elektronice
  • V mobilním telefonu nejvíce trpí akumulátor, který vysoké teploty poškozují a snižují jeho životnost

Akumulátor dostává teplem zabrat

Obecně platí, že při používání telefonu je potřeba sem tam trochu přemýšlet, jestli mu skutečně svědčí podmínky, kterým ho vystavujete. Baterie sice obvykle je vyměnitelná, ale nese to s sebou komplikace v podobě nutnosti odnést zařízení do servisu, možného porušení voděodolnosti a podobně. Jak se tedy chovat, aby se její životnost snižovala co nejméně?

Přímé světlo je problém

Sluneční paprsky umějí ohřát telefon na úroveň, která bude mimo jeho provozní teplotu i třeba v zimě přes okno. Pokud je mu opravdu hodně teplo, sám se vypne a každý výrobce má teplotu vypnutí zařízení nastavenou trochu jinak.

Smartphone většinou ohlásí, že odmítá dále pracovat za daných podmínek, často se první odpojí nabíjení (pokud je nabíjen), ztmavne displej a pokud ani to nepomůže, vypne se. Následně je buď nutné jej zapnout uživatelsky, nebo se zapne sám, až teplota dostatečně poklesne. Nezkoušejte ho „násilně“ ochladit prudkým chladem, uvnitř by okamžitě došlo ke kondenzaci a vytvořily by se tam kapičky vody.

Na sluníčku tedy telefon ideálně nenechávejte. Na zahrádce kavárny ho stačí přikrýt třeba kšiltovkou, nebo ho prostě ponechat v kapse či kabelce. Telefonu a zejména akumulátoru bude takto mnohem lépe.

Vyhněte se náročným aplikacím

Spouštět v létě venku na telefonu hry, nemusí být úplně nejlepší nápad. Je-li i ve stínu přes 30 stupňů, je lepší si tuto kratochvíli nechat na doma a platí to obecně pro všechny náročné aplikace. I třeba natáčení videa ve vysokém rozlišení je něco, co čipset dost zaměstná a zahřeje. Vlivem vysokých venkovních teplot se smartphone hůře chladí a brzy se dostaví umělé snižování frekvence procesoru. Akumulátor samozřejmě dostává zabrat také, protože s ostatní elektronikou sdílí jeden prostor uvnitř zařízení.

Pozor na pouzdro

Ochranné kryty a pouzdra sice umí zabránit poškození při pádu, ale jejich stinnou stránkou jsou izolační vlastnosti. Tvoří vrstvu, která zabraňuje přenosu tepla z mobilního telefonu do okolí. Při větší zátěži se tak má smartphone tendenci více zahřívat a baterie opět trpí. Existují pouzdra kovová nebo třeba perforovaná, která alespoň trochu umožní zařízení „dýchat“.

iPhone kondice baterie výpočet

Nejhorší scénář – auto

Zdaleka nejhorší je umístit telefon do držáku upevněného na předním skle auta. Tam je na přímém slunci, do toho na něm běží dost náročná navigace, k tomu třeba přehrávání hudby a dorazí to nabíjení. Není divu, že spoustě uživatelů se doslova po pár minutách smartphone vypne a akumulátoru klesá velmi rapidně jeho kapacita.

I na toto však existuje řešení. Nekupujte držáky na sklo, ale držák, který se přichytí do mřížky ventilace. Smartphone tak bude neustále vystaven proudu vzduchu, pokud pustíte klimatizaci, tak dokonce proudu vzduchu chladného. U většiny telefonů skutečně toto „chlazení“ funguje velmi efektivně a přehřívat se nebudou.

Zdroj: cnet, pcmag
Obrázky: midjourney

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *