Vyzkoušeli jsme Asus ROG Strix SCAR – herní notebook s GeForce RTX 5080

ByLudvík Eckerman

28 března, 2025 , ,
Asus ROG Strix SCARZdroj: Ludvík Eckerman
  • Asus přináší na trh nové herní laptopy ROG Strix SCAR
  • Do přenosného počítače mají poměrně daleko, nabízené úhlopříčky jsou 16 a 18 palců
  • Oba notebooky jsme si vyzkoušeli na živo

Asus uspořádal akci, na které ukázal spoustu svého hardwaru, hlavním těžištěm však byly nové herní notebooky. ROG, tedy Republic of Gamers, je označení všeho, co firma produkuje pro cílovou skupinu, kterou jsou hráči. S ohledem na jejich potřeby jsou tedy dimenzovány i nejnovější notebooky ROG Strix SCAR.

Asus ROG Strix SCAR má skoro 3 kila

Typický hráč nehledá možnost hraní v kavárně ani na klíně v autobuse, na to jsou už dnes úplně jiná zařízení. Není tedy divu, že Asus ROG Strix SCAR má úhlopříčku displeje 16 nebo 18 palců a útlé tělo zde rozhodně není prioritou. Primární je chladící výkon, který ukočíruje nároky procesorů Intel Core Ultra 9 a k tomu mobilní grafickou kartu Nvidia RTX 5080, nebo dokonce Nvidia RTX 5090. Hmotnost je u menšího modelu 2,85 kilogramu, v případě většího dokonce 3,48 kilogramu.

Chlazení jako priorita

Prezentace kladla důraz právě na chlazení, které využívá k přenosu tepla pastu Conductonaut Extreme Liquid Metal, tři ventilátory a řadu dalších technologií, aby se předešlo přehřívání notebooku. Letos poprvé však Asus přinesl i řešení pro rychlou výměnu komponent, jejich upgrade, případně vyčištění zařízení. Celé dno laptopu se dá vycvaknout pomocí jediné páčky, což umožní řekněme „servisní přístup“.

Výkonu mají notebooky přebytek

Co se týče výkonu, počkáme si na plnohodnotný test, případně na benchmarky. My jsme měli možnost si notebooky Asus ROG Strix SCAR osahat na akci Pařba s ROG, kde jich bylo k dispozici celkem 10. Běžely na nich nejrůznější hry, od současného hitu Kingdom Come: Deliverance 2, S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl a podobně.

Vše běželo jak mělo a zásek jsme nezaznamenali ani u jediného titulu. Notebooky ROG Strix SCAR zvládnou bez pochyby, a to v i těch „nejslabších“ konfiguracích, spustit cokoliv na nejvyšší detaily v rozlišení 2560 × 1600 pixelů (což je rozlišení jejich displejů) ještě minimálně několik let. Líbila se nám i klávesnice, která je samozřejmě podsvícená a pak také hezký detail v podobě matrice na víku displeje, Asus tomu říká AniMe Matrix. Ta umí zobrazovat různé nápisy nebo jednodušší obrázky a je to něco, co zkrátka na první pohled zaujme.

Chlazení skutečně funguje

Na místě nebylo moc prostoru na nějaké benchmarky a měření, co jsme vyzkoušet mohli, bylo chlazení. U notebooků se střídali hráči a po dobu několika hodin tak běžely doslova na plno. Ani u jednoho jsme nezaznamenali, že by nijak výrazněji topil. Chlazení tedy očividně funguje na jedničku, ačkoliv jsme v hlučném prostředí neměli možnost zhodnotit, jak moc velký kravál dělá.

Cenovka není nízká

Teď k tomu, co Asus za své stroje chce. Předně je nutné uvést, že nejlevnější desktopová RTX 5080 vyjde na asi 34 tisíc korun, výkonné herní procesory rovněž nejsou levné. Není tedy divu, že Asus ROG Strix SCAR 16 začíná na ceně 106 tisíc korun, Asus ROG Strix SCAR 18 na 111 tisících korun. Ano, je to daň za to, že máte k dispozici v podstatě přenosnou herní stanicí. Výrobce to podpořil akcí, v rámci které kupující dostanou až do konce dubna k notebooku i slevový poukaz 5 000 korun, hodně fešný batoh, dvě plné hry a dvouletou záruku na náhodné poškození.

Zdroj: techradar, notebookcheck, autorský text
Obrázky: se svolením Asus, Ludvík Eckerman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *