- Jednou z výhod domácí NAS je možnost využít ji jako Time Machine
- V takovém případě odpadá nutnost zálohy na externí disk nebo na iCloud
Time Machine zálohy na NAS
Mít doma NAS server skýtá celou řadu výhod, jednou z těch, které jsem si sám vyzkoušel, je i možnost využít jej jako místa, kam se ukládají zálohy. Do té doby jsem řešil zálohování pomocí externího disku, ale to znamenalo vyhradit jeden disk speciálně pro tyto potřeby. NAS toto řeší a umí krom mnoha dalších věcí posloužit i pro zálohy Macu i MacBooku.
Time Machine je nástroj pro automatické zálohování v macOS. První záloha zkopíruje celý systém, pak už se ukládají jen změny – každou hodinu. Uchovává hodinové, denní a týdenní zálohy, dokud je místo na disku. Uživatel může snadno obnovit jednotlivé soubory, složky nebo celý systém, třeba po havárii disku nebo při přechodu na nový Mac.
Zálohy se ukládají na externí disk, NAS, jiný Mac nebo dříve i na Time Capsule. Time Machine je jednoduchý na používání, nevyžaduje složité nastavování a běží tiše na pozadí. Je tedcy ideální i pro běžného uživatele, který si chce být jistý, že o data nepřijde.
Zálohování pomocí Time Machine používám často a je to pro mě naprostá nutnost. Při testování potřebuji možnost vzít kompletní data z mého MacBooku Air a přesunout je třeba do Macu mini. Přesně pro tyto účely je Time Machine naprosto geniální. Částečně mi to pomohlo zbavit se závislosti na předplácení služby iCloud.
Pro spoustu uživatelů může být trochu oříšek nastavení zálohy jinam než na externí disk. Ano, není to úplně triviální, ale většina výrobců NAS na to má na svém webu návod, kde to krok po kroku vysvětlují.
Jak zálohovat na NAS iPhone?
Bohužel, Time Machine je systém záloh pro počítače, tedy MacBooky a Macy. iPhone nebo iPad takto zálohovat nelze a máte v zásadě dvě možnosti. Buď můžete řešit zálohy přes iCloud, což je nejjednodušší a nejméně obtěžující, nebo lze využít iTunes a dělat zálohy zde. I ty lze pak přesunout třeba na NAS, ale už to postrádá tu eleganci, kdy se záloha vytvoří a uloží zcela sama, bez toho, abyste to museli nějak aktivně řešit.
Zdroj: Synology, QNAP
Obrázky: Midjourney